Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensie de urmaș
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensie de urmaș

Dacă am stat cu soțul 42 de ani după care am divorțat... ne-am recăsătorit din nou după un timp iar soțul,după 4 luni moare(în urmă cu 12 ani),am dreptul la pensie de urmaș? Vă mulțumesc mult!
Mă ajută vă rog cineva?
Da.
Legea 263/2010
Art.85
(1) Soțul supraviețuitor are dreptul la pensie de urmaș pe tot timpul vieții, la împlinirea vârstei standard de pensionare, dacă durata căsătoriei a fost de cel puțin 15 ani.
Cu respect...vă mulțumesc!