avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 464 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensie de urmaș
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensie de urmaș

Dacă am stat cu soțul 42 de ani după care am divorțat... ne-am recăsătorit din nou după un timp iar soțul,după 4 luni moare(în urmă cu 12 ani),am dreptul la pensie de urmaș? Vă mulțumesc mult!
Cel mai recent răspuns: emiliano zapata , utilizator 22:03, 17 Iunie 2019
Mă ajută vă rog cineva?
Da.
Legea 263/2010
Art.85
(1) Soțul supraviețuitor are dreptul la pensie de urmaș pe tot timpul vieții, la împlinirea vârstei standard de pensionare, dacă durata căsătoriei a fost de cel puțin 15 ani.
Cu respect...vă mulțumesc!

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Recasatorie, pensie de urmas voichita4075 voichita4075 am fost casatorita 27 de ani am divortat si dupa doi ani m-am recasatorit cu acelasi barbat.......acum intrebarea mea este ,,,,am dreptul la pensie de urmas? (vezi toată discuția)
Pensie de urmas pentru sotul supravietuitor olga2011 olga2011 va rog sa-mi spuneti ce acte si la ce data pot sa introduc pentru obtinerea pensiei de urmas sunt nascuta in aug.1953 sotul a fost pensionar CFR, si a ... (vezi toată discuția)
Pensie urmas militara mihaela2102 mihaela2102 Buna ziua, Aş dori să ştiu şi eu în condiţii poate să iasă mama mea la pensie după cea a tatălui? Tatăl meu a fost cadru militar, decedând în ... (vezi toată discuția)