Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Ocupare abuziva boxa
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Ocupare abuziva boxa

Bunazia sunt proprietara de un apartament din anul 2008 in contractul de vanzare cumparare am si dreptul la baxa la subsol care am aleso la cumparare am pus o usa la boxa dar am lasato descuiata si am fost plecata din tara acum cand m-am intors am gasito ocupata de alt locatar a schimbat yala la usa ce pot sa fac sa o recuperez inapoi tin sa mentionez ca toti locatari au dreptul la boxa pe contract iar eu am contractul inainte de locatarul care a ocupatoX-(
Daca detineti titlu de proprietate asupra boxei,comunicati proprietarului care a ocupat fara drept spatiul dvs
Comunicati proprietarului obligatia de a elibera spatiul abuziv ocupat
ynocentta, utilizator
Care sunt pasii de urmat in situatia in care refuza pentru ca mai mult ca sigur asa va face?
Actiune in instanta pentru evacuare
Anterior actiunii in instanta ,parcurgeti procedura prealabila notificati oficial proprietarul respectiv sa elibereze boxa,sub sanctiunea suportarii costurilor aferenrte actiunii in instanta
Posibil ca prin procedura de mediere ,proprietarul care ocupa abuziv spatiul ,in baza documentelor care atesta dreptul dvs de proprietate asupra spatiului ,sa inteleaga necesitatea eliberarii acestuia