avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 502 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Ocupare abuziva boxa
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Ocupare abuziva boxa

Bunazia sunt proprietara de un apartament din anul 2008 in contractul de vanzare cumparare am si dreptul la baxa la subsol care am aleso la cumparare am pus o usa la boxa dar am lasato descuiata si am fost plecata din tara acum cand m-am intors am gasito ocupata de alt locatar a schimbat yala la usa ce pot sa fac sa o recuperez inapoi tin sa mentionez ca toti locatari au dreptul la boxa pe contract iar eu am contractul inainte de locatarul care a ocupatoX-(
Cel mai recent răspuns: ynocentta , utilizator 11:39, 10 August 2013
Daca detineti titlu de proprietate asupra boxei,comunicati proprietarului care a ocupat fara drept spatiul dvs
Comunicati proprietarului obligatia de a elibera spatiul abuziv ocupat
Ultima modificare: Sâmbătă, 10 August 2013
ynocentta, utilizator
Care sunt pasii de urmat in situatia in care refuza pentru ca mai mult ca sigur asa va face?
Actiune in instanta pentru evacuare
Anterior actiunii in instanta ,parcurgeti procedura prealabila notificati oficial proprietarul respectiv sa elibereze boxa,sub sanctiunea suportarii costurilor aferenrte actiunii in instanta
Posibil ca prin procedura de mediere ,proprietarul care ocupa abuziv spatiul ,in baza documentelor care atesta dreptul dvs de proprietate asupra spatiului ,sa inteleaga necesitatea eliberarii acestuia

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Recuperare proprietatii asupra unei boxei din bloc Liadore Liadore Impreuna cu apartamentul s-a dobindit(1994) si proprietatea asupra unei boxe la subsolul blocului.- dovada actele de proprietate din care reise dobindirea ... (vezi toată discuția)
Boxa la subsolul blocului gerhardt gerhardt Buna ziua. Stau intr-un bloc 10 etaje cu 3 scari. Suntem asociatie de proprietari. Scariile vor sa se separe juridic si financiar. Nu s-a facut asa ceva. ... (vezi toată discuția)
Buna ziua, in 2020 am cumpărat un apartament situat la etajul ... Laura Homneac Laura Homneac Buna ziua, In 2020 am cumpărat un apartament situat la etajul 5 al unui bloc. La cumpărare, proprietarul era plecat în străinătate, vânzarea s-a ... (vezi toată discuția)