Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Ore suplimentare - identificare, plata, compensare, ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Ore suplimentare - identificare, plata, compensare, raportare

Buna ziua!

Lucrez intr-un spital de stat (prin urmare suntem bugetari).
Exista multe neclaritati in privinta orelor suplimentare si va multumesc din suflet pentru ajutor
- prima problema tine de identificarea orelor suplimentare:
la noi in unitate sunt considerate ore suplimentare orele efectuate peste norma de munca lunara si nu saptamanala astfel cum prevede codul muncii. Cum este corect din punct de vedere legal, sunt ambele variante corecte?
-a doua problema o reprezinta introducerea orelor suplimentare in programul normal de lucru (adica in luna cu 21 de zile lucratoare, in programul normal de lucru salariatul are 24 de zile). Nu vad cum se evidentiaza acordul salariatului pentru zilele in plus si ma intreb ce s-ar intampla daca salariatul ar lipsi dupa ce efectueaza 21 de zile, e absenta nemotivata sau dezacord in privinta efectuarii orelor suplimentare?
- a 3-a problema este neplata salariului corespunzator pentru orele suplimentare, pe motiv ca orele suplimentare nu se platesc in cazul bugetarilor ci se compenseaza cu zile libere platite.
este corect d.p.d.v legal ca pentru orele suplimentare compensate cu ore libere platite sa nu se acorde salariul corespunzator?
a 4-a intrebare ar fi, se raporteaza sau nu orele suplimentare in revisal? Intreb acest lucru deoarece nefiind platite nu sunt nici raportate in revisal (sau poate ca nu trebuie?).
Dovada acestor ore se face cu programul de lucru si condica de prezenta .

Va multumesc din suflet pentru ajutor.
Cu stima.
In practica unor institutii publice, se fac cereri pentru recuperarea orelor suplimentare.
Multumesc foarte mult pentru raspuns. O sa facem cereri pentru recompensarea orelor suplimentare.

Din pacate cu sau fara cerere , aceste ore nu vor fi recompensate. Daca exista personal care efectueaza ore suplimentare exista datorita lipsei de personal. Tocmai lipsa de personal obliga angajatorul la introducerea orelor suplimentare in graficul normal de lucru, nu are personal suficient pentru a acoperi graficul. Si atunci cum sa dea libere cand nu are cu cine sa-si acopere graficul? Asa se ajunge la situatia in care, in fiecare luna se lucreaza ore suplimentare, neplatite cu salariu , fara spor ca nu permite legea si fara libere pentru ca e imposibil.
Blocarea posturilor a generat acest lucru, precum si indolenta si nepasarea altora care ar trebui sa raspunda cererilor de deblocare si n-o fac. E inuman tot ce se intampla, e inuman sa-ti fie incalcate drepturile si sa nu poti face nimic, e inuman sa muncesti cat 7, e inuman sa muncesti ore suplimentare fara a beneficia de ceva in plus la salariu, e inuman sa nu poti beneficia de repaus saptamanal, oare cat vom mai rezista fizic si psihic?

Am acumulat atat de multa furie pentru neputinta noastra de a rezolva aceste probleme, pentru faptul ca suntem obligati sa induram atata umilinta, ........atat de multa nedreptate, am ajuns mai rau ca sclavii (si nu exagerez daca tin cont de faptul ca salariul nu-ti ajunge sa achiti datoriile uzuale, muncim pentru taxe impozite, intretinere si alte plati catre stat si furnizori de servicii,daca ai si copii iti vine sa plangi ca nu le poti oferi strictul necesar , daca nu ai partener cu venit esti terminat ).

Sa faci plangere la itm, faci si?! se dau amenzi si la ce ajuta cand nu angajatorul e vinovat? Cum sa-l mai privesc in ochi cand stiu ca a solicitat deblocare si nici pana in ziua de azi nu s-a primit raspuns desi au trecut 6 luni, 8 luni, in alte cazuri 10 luni?

Sa dau in judecata pe cine? pot eu sa dau in judecata pe cel vinovat? NU, ca nu e angajatorul meu.

Aud de multe ori " daca nu-ti convine de ce nu pleci?" unde? situatii similare sunt peste tot.
la privat? Ar fi o solutie, pentru cei pana in 35 de ani.Ceilalti ce fac? Indura. Pana cand ? Pana cand o sa ne imbolnavim, o sa innebunim sau o sa dam in cap cuiva.

Imi pare rau ca n-am stiut sa ma orientez in viata, glob de sticla n-am avut sa prevad ce va fi. Cine ar fi crezut ca o persoana cu calificare va ajunge sa traiasca dupa o zi pe alta, desi munceste si munceste din greu si uite ca lucreaza si suplimentar, cand sa-ti mai iei un job suplimentar? Cand sa te mai ocupi si de educatia copiilor?

In constitutie scrie ca se asigura un trai decent, atunci intreb si eu, daca muncim de ce nu avem un trai decent?

va rog sa ma iertati, nu e vina managerului, e vina mea ca accept, e vina colegilor care accepta si ei, e vina tuturor celor care, indiferent de domeniul in care lucreaza sau de varsta accepta asa ceva, e vina societatii in general pentru ca nu reactioneaza la astfel de situatii, pentru ca nu exista solidaritate desi TOTI sunt afectati de aceste lucruri ori credeti ca serviciile pe care le primiti nu ar trebui sa fie de calitate?Cine-i de vina cand apar situatii extreme? Tot amaratul care munceste.

N-am vazut ca societatea sa reactioneze cand se fac reduceri de personal , cand se taie salarii, cand se blocheaza posturi, desi suntem toti, dar absolut toti afectati unii direct altii indirect prin serviciile din ce in ce mai proaste pe care le primim in toate domeniile, ori credeti ca pleaca sefii? NU , pleaca tot cine munceste.
Constiinta acestei societati doarme. Si eu fac parte din ea si DA , e si vina mea si mi-o asum si as face ceva dar cu o floare nu se face primavara.

Dumnezeu sa ne ajute!
valita, utilizator
valita a scris:

Multumesc foarte mult pentru raspuns. O sa facem cereri pentru recompensarea orelor suplimentare.

Din pacate cu sau fara cerere , aceste ore nu vor fi recompensate. Daca exista personal care efectueaza ore suplimentare exista datorita lipsei de personal. Tocmai lipsa de personal obliga angajatorul la introducerea orelor suplimentare in graficul normal de lucru, nu are personal suficient pentru a acoperi graficul. Si atunci cum sa dea libere cand nu are cu cine sa-si acopere graficul? Asa se ajunge la situatia in care, in fiecare luna se lucreaza ore suplimentare, neplatite cu salariu , fara spor ca nu permite legea si fara libere pentru ca e imposibil.
Blocarea posturilor a generat acest lucru, precum si indolenta si nepasarea altora care ar trebui sa raspunda cererilor de deblocare si n-o fac. E inuman tot ce se intampla, e inuman sa-ti fie incalcate drepturile si sa nu poti face nimic, e inuman sa muncesti cat 7, e inuman sa muncesti ore suplimentare fara a beneficia de ceva in plus la salariu, e inuman sa nu poti beneficia de repaus saptamanal, oare cat vom mai rezista fizic si psihic?

Am acumulat atat de multa furie pentru neputinta noastra de a rezolva aceste probleme, pentru faptul ca suntem obligati sa induram atata umilinta, ........atat de multa nedreptate, am ajuns mai rau ca sclavii (si nu exagerez daca tin cont de faptul ca salariul nu-ti ajunge sa achiti datoriile uzuale, muncim pentru taxe impozite, intretinere si alte plati catre stat si furnizori de servicii,daca ai si copii iti vine sa plangi ca nu le poti oferi strictul necesar , daca nu ai partener cu venit esti terminat ).

Sa faci plangere la itm, faci si?! se dau amenzi si la ce ajuta cand nu angajatorul e vinovat? Cum sa-l mai privesc in ochi cand stiu ca a solicitat deblocare si nici pana in ziua de azi nu s-a primit raspuns desi au trecut 6 luni, 8 luni, in alte cazuri 10 luni?

Sa dau in judecata pe cine? pot eu sa dau in judecata pe cel vinovat? NU, ca nu e angajatorul meu.

Aud de multe ori \" daca nu-ti convine de ce nu pleci?\" unde? situatii similare sunt peste tot.
la privat? Ar fi o solutie, pentru cei pana in 35 de ani.Ceilalti ce fac? Indura. Pana cand ? Pana cand o sa ne imbolnavim, o sa innebunim sau o sa dam in cap cuiva.

Imi pare rau ca n-am stiut sa ma orientez in viata, glob de sticla n-am avut sa prevad ce va fi. Cine ar fi crezut ca o persoana cu calificare va ajunge sa traiasca dupa o zi pe alta, desi munceste si munceste din greu si uite ca lucreaza si suplimentar, cand sa-ti mai iei un job suplimentar? Cand sa te mai ocupi si de educatia copiilor?

In constitutie scrie ca se asigura un trai decent, atunci intreb si eu, daca muncim de ce nu avem un trai decent?

va rog sa ma iertati, nu e vina managerului, e vina mea ca accept, e vina colegilor care accepta si ei, e vina tuturor celor care, indiferent de domeniul in care lucreaza sau de varsta accepta asa ceva, e vina societatii in general pentru ca nu reactioneaza la astfel de situatii, pentru ca nu exista solidaritate desi TOTI sunt afectati de aceste lucruri ori credeti ca serviciile pe care le primiti nu ar trebui sa fie de calitate?Cine-i de vina cand apar situatii extreme? Tot amaratul care munceste.

N-am vazut ca societatea sa reactioneze cand se fac reduceri de personal , cand se taie salarii, cand se blocheaza posturi, desi suntem toti, dar absolut toti afectati unii direct altii indirect prin serviciile din ce in ce mai proaste pe care le primim in toate domeniile, ori credeti ca pleaca sefii? NU , pleaca tot cine munceste.
Constiinta acestei societati doarme. Si eu fac parte din ea si DA , e si vina mea si mi-o asum si as face ceva dar cu o floare nu se face primavara.

Dumnezeu sa ne ajute!

din pacate aveti mare dreptate in ceea ce scrieti, iar ca solutie, este doar una singura, chiar daca este destul de dura solutia si anume, sa plecati din sistemul de stat care este condus de masoni, care doresc distrugerea acestei tari cu totul... nu dati vina pe manager - nu este decat un simplu om care nu poate rezolva prea multe si chiar daca ar incerca sa faca ceva spre binele angajatilor, ar fi eliminat din functie in urmatoarea secunda.
Sa dati in judecata? Pe cine, unde, cu ce resurse? cand avocatii si consilierii juridici sunt facuti in tara asta doar pentru cei cu bani, astfel ca omul simplu este prins ca intr-o inchisoare psihologica, fara a putea schimba ceva in mai bine. Parlamentarii, ei la randul lor ce sa faca, cand ei sunt la fel de vanduti, ca si tara asta si dau legi doar pentru interesele celor cu bani, ca restul, da-i incolo sa munceasca pana le iese sufletul.

Vazand insa din prisma pacientului, e de inteles de ce pacientii in sistemul de stat se revolta ca nu sunt tratati cum ar trebui, desi se platesc asigurarile de sanatate, din cauza personalului putin, a spitalelor inchise, ca in opinia guvernantilor, mai bine murim cu zile sau daca avem bani, ne ducem la privat, asa ca iar ajungem la concluzia ca sistemul functioneaza doar pentru cei cu bani!

Sfatul meu ca tanar la 30 de ani, este sa incercati sa va cautati in alta parte, la privat, unde angajatul este respectat si nu vazut doar ca un robot. Exista si aici in Romania firme serioase care isi respecta angajatii, nu toti sunt pusi pe capatuiala.

Ca si opinie, juridic, nu prea vad ce sanse a-ti avea, si daca ar fi sa fie, nu uitati de timp pierdut, bani de avocati - ca astia-s scumpi ca naiba, iar pana se schimba ceva in legislatie la noi in tara, dureaza de te prinde pensia.

Numai bine.