Forum Discuţii juridice Executare silită Taxe licitatie executare silita
Discuție deschisă în Executare silită

Taxe licitatie executare silita

Voi participa la o licitaţie pentru un teren, organizată de un executor judecatoresc, pe baza unui dosar execuţional judecătoresc şi am două neclarităţi.
1) În afara ,,cauţiunii" de 10% din valoarea imobilului, este normal să plătesc şi alte taxe executorului, care ţin de organizarea licitaţiei, cum ar fi procesul-verbal sau Hotărârea de adjudecare?
2) Denumirea de ,,cauţiune" din Publicaţia de vânzare este, probabil, similară cu ,,garanţia de participare". Ea se supune aceloraşi reguli, de rambursare - în cazul necâştigării şi pierderea - în cazul neparticipării sau este o noţiune diferită?
Procesul verbal de adjudecare nu se achita
Garantia de participare la licitatie se restituie in cazul in care nu adjudecati bunul dedus executari
Mulţumesc de răspuns şi încă o nelămurire: care sunt următorii paşi în cazul adjudecării terenului?
Dupa ce executorul judecatoresc ,la interval de 15 zile de la licitatie,incheie procesul verbal de adjudecare,urmeaza sa solicitati la OCPI inscrierea dreptului dvs de proprietate asupra terenului,cu achitarea obligatiilor aferente