Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Nulitatea procesului verbal de adjudecare imobiliara
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Nulitatea procesului verbal de adjudecare imobiliara

Buna seara !
La o licitatie imobiliara organizat de B.E.J …… , un imobil este vandut sub 75% din valoarea de evaluare . La licitatie participa o singura persoana . Sunt incalcate prevederile art.509 alin. 5 . Cpc . Executorul Judecatoresc in actele intocmite ( proces-verbal de licitatie ) mentioneaza ca la licitatie au participat doua personae , dar numai unu a platit cautiunea de 10% . Ulterior a doua persoana care nu a platit cautiunea ( la care apare copia actului de identitate in dosarul executional ) declara in fata instantei ( intr-un proces de partaj ) unde este audiat ca martor si pe baza unei declaratie autentificata ca nu a participat la licitatie organizat de B.E.J. ……in dosar numarul …. privind imobilul etc. In aceasta situatie putem discuta de nulitatea actului de adjudecare ? Daca da …..este nulitate absoluta sau relativa ?
Va multumesc anticipat !
Nu cred ca nu puteti raspunde !
Din pacate cele descrise ...... sunt adevarate .
Dupa finalizarea procesului revin cu amanunte .
Este situatie complexa
Exista diferente majore intre ceea ce cunoasteti dvs si situatia din dosarul de executare silita unde executorul judecatoresc detine cererile de participare la licitatia imobilului a 2 ofertanti
La termenul de licitatie,s-a prezentat unul dintre ofertanti,a oferit pretul cel mai mare la a treia strigare si a adjudecat bunul dedus executarii silite
Urmeaza ca in cadrul procesului ,dvs sa prezentati probe temeinice iar instanta de judecata sa pronunte hotarare
Din fericire cunosc continutul dosarului executional . Este o singura oferta si un singur paticipant .Dupa doua termene de licitatie imobilul este adjudecat sub 75% din valoarea de evaluare . Daca nu sunt respectate actele procedurale .... procesul verbal de adjudecare nu se loveste de nulitate ? Intrebarea mea , este nulitate absoluta sau nulitate relativa ?
Va multumesc !