Forum Discuţii juridice PFA, II, AF - Persoana fizica ... Nelamuriri PFA, schimbare nume si concediu maternitate
Discuție deschisă în PFA, II, AF - Persoana fizica autorizată, Întreprindere individuală, Asociaţie familială

Nelamuriri PFA, schimbare nume si concediu maternitate

Buna ziua,am si eu 2 nelamuriri mari in legatura cu PFA si poate cineva are cum sa ma lamureasca,multumesc anticipat

! .Mi-am scimbat numele acum 2 luni in urma casatoriei si as vrea sa stiu exact ce am de facut. Am inteles ca trebui sa merg la ORC si sa completez formularul 070 plus o copie a actelor si a certificatului de casatorie. Este de ajuns?Cam cat costa si cat dureaza toata distractia?

@Pot benefia ca un salariat normal de concediu de maternitate si alocatie de crestere a copilului?De cat timp trebui sa am infiintat PFA in cazut asta ? Si cum se calculeaza subventia de crestere a copilului ?

Multumesc anticipat,sper sa ma poata lamurii cineva.

1.Da
2. Se poate beneficia de concediu de maternitate daca se plateste contributia de concedii si indemnizatii 0,85% cf OUG 158/2005 de cel putin o luna.
Pentru a beneficia de indemnizatie crestere copil trebuie sa realizati venituri si sa plati impozit pt 12 luni anterioarea nasterii copilului.