Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Iesirea din tara a minorilor
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Iesirea din tara a minorilor

Buna seara Am 4 copii ,doi din casatorie unde sotul a decedat ,18 ani 10 ani,si 2 din concubinaj 2 ani si4 ani .Tatal e in strainatate iar eu si copii in tara,In vacanta de iarna ar vrea sa mearga cei mari impreuna cu mijlociu la el.Pot merge neinsotiti de unul din parinti ,doar cu cel de 18 ani? CE acte trebuie?
Pot merge cu fratele mai mare daca este major.le trebuie pasapoarte la toti. Acordul dvs notarial pt cei doi copii minori si al tatalui dat din Tara unde se afla pt copilul al carui Tata este. I'l poate da fie la Consulat un limba romana , fie la un notar de acolo , apostilat daca se cere apostila, tradus si legalizat.
Pt confectionarea pasapoartelor pt copii minori aveti nevoie de acordul tatalui si de procura pt copilul al carui Tata este in strainatate, pt copilul al carui Tata este decedat va prezentati dvs doar cu certificatul de deces al tatalui copilului.