Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Scoaterea copilului minor din tara
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Scoaterea copilului minor din tara

Buna ziua.Am un copil de 1 an si 2 luni, rezultat dintr-o relatie de concubinaj. Momentan tatal copilului munceste inafara tarii. Vreau sa stiu, chiar nu exista nici o posibilitate sa scot copilul afara din tara fara semnatura lui, nici chiar in urma unui proces de custodie?
Puteti calatori cu minorul fie cu acordul tatalui dat in forma autentica la Consulatul Romaniei din Tara unde se afla acum, fie cu o declaratie la un notar din Tara respectiva apostilata sau supralegalizata sau chiar fara apostila , de ex Franta a suprimat apostila cu Romania, tradusa si legalizata. In lipsa acordului tatalui va puteti adresa instantei care va pronunta o hotarare care va suplini acordul tatalui. Asta nu inseamna ca dvs aveti custodia cum ziceti, caci Autoritatea parinteasca este exercitata in comun de ambii parinti. La alta deplasare a minorului in strainatate va trebui sa parcurgeti aceeasi pasi fie la Consulat, notar sau instanta.
Daca aveti motive intemeiate pt a obtine in instanta ca numai dvs sa exercitati autoritatea parinteasca, nu mai aveti nevoie de acordul tatalui de cate ori veti iesi din tara cu copilul.
In functie de situatie, puteti obtine o hotarare care sa tina loc de acordul tatalui. Trebuie analizata situatiam relatia tatalui cu copilul, motivul iesirilor copilului din tara etc.