Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Curte in indiviziune - Casa nationalizata
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Curte in indiviziune - Casa nationalizata

Buna ziua,

Detin o casa nationalizata. Initial a fost o singura casa, dar care ulterior care este impartita intre 3 familii (eu inclusiv).
Fiecare familie detine act de proprietate pe o anumita portiune din terenul de sub casa. Deci practic, fiecare familie isi are propria casa.

Subiectul discutiei il face curtea din dreptul caselor fiecaruia, curte aflata in indiviziune, si tot odata in posesia primariei/statului.

Intrebarea mea este: Pot cumpara de la stat portiunea de curte din dreptul casei mele?

Va multumesc,

ari3l, utilizator
Ca sa puteti cumpara, va trebui facuta iesirea din indiviziune.

In caz contrar, cumparati doar o cota-parte ideala si abstracta, nedelimitata exact in spatiu. Apoi dupa ce cumparati aceasta cota ideala, faceti iesirea din indiviziune, solicitand atribuirea lotului ce se afla in dreptul casei.
Va multumesc pentru amabilitate si promtitudine.
Stimat forumist,

Poate nu ar fi rău să precizați de ce credeți că terenul se află în posesia/proprietatea primăriei.

Inițial ați afirmat:
Detin o casa nationalizata. Initial a fost o singura casa, dar care ulterior care este impartita intre 3 familii (eu inclusiv).
Fiecare familie detine act de proprietate pe o anumita portiune din terenul de sub casa. Deci practic, fiecare familie isi are propria casa.

Ulterior, ați nuanțat întrebarea:
Subiectul discutiei il face curtea din dreptul caselor fiecaruia, curte aflata in indiviziune, si tot odata in posesia primariei/statului.
Intrebarea mea este: Pot cumpara de la stat portiunea de curte din dreptul casei mele?

Cinstit, nu am înțeles nimic.

Prin urmare, dacă, presupunând că vă aflați într-unul din cazurile de cumpărare pe Legea 112 a casei și a terenului de sub casă, dar nu și a curții, care nu s-a vândut pe această lege, nu aveți ce ieșire din indiviziune să faceți, fiind proprietăți distincte.

Cu stimă.