avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 646 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Curte in indiviziune - Casa nationalizata
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Curte in indiviziune - Casa nationalizata

Buna ziua,

Detin o casa nationalizata. Initial a fost o singura casa, dar care ulterior care este impartita intre 3 familii (eu inclusiv).
Fiecare familie detine act de proprietate pe o anumita portiune din terenul de sub casa. Deci practic, fiecare familie isi are propria casa.

Subiectul discutiei il face curtea din dreptul caselor fiecaruia, curte aflata in indiviziune, si tot odata in posesia primariei/statului.

Intrebarea mea este: Pot cumpara de la stat portiunea de curte din dreptul casei mele?

Va multumesc,

Ultima modificare: Luni, 12 August 2013
ari3l, utilizator
Cel mai recent răspuns: andreigrigoriu , moderator 21:57, 12 August 2013
Ca sa puteti cumpara, va trebui facuta iesirea din indiviziune.

In caz contrar, cumparati doar o cota-parte ideala si abstracta, nedelimitata exact in spatiu. Apoi dupa ce cumparati aceasta cota ideala, faceti iesirea din indiviziune, solicitand atribuirea lotului ce se afla in dreptul casei.
Va multumesc pentru amabilitate si promtitudine.
Stimat forumist,

Poate nu ar fi rău să precizați de ce credeți că terenul se află în posesia/proprietatea primăriei.

Inițial ați afirmat:
Detin o casa nationalizata. Initial a fost o singura casa, dar care ulterior care este impartita intre 3 familii (eu inclusiv).
Fiecare familie detine act de proprietate pe o anumita portiune din terenul de sub casa. Deci practic, fiecare familie isi are propria casa.


Ulterior, ați nuanțat întrebarea:
Subiectul discutiei il face curtea din dreptul caselor fiecaruia, curte aflata in indiviziune, si tot odata in posesia primariei/statului.
Intrebarea mea este: Pot cumpara de la stat portiunea de curte din dreptul casei mele?


Cinstit, nu am înțeles nimic.

Prin urmare, dacă, presupunând că vă aflați într-unul din cazurile de cumpărare pe Legea 112 a casei și a terenului de sub casă, dar nu și a curții, care nu s-a vândut pe această lege, nu aveți ce ieșire din indiviziune să faceți, fiind proprietăți distincte.

Cu stimă.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Constructie temporara pe teren in indiviziune lovely_black_mamba lovely_black_mamba Buna, Am cumparat un apartament intr-o casa veche (casa nationalizata) si unul dintre proprietari este de fapt Consiliul Local. La un moment dat locuinta a ... (vezi toată discuția)
Ordin prefect ioanador2006 ioanador2006 Buna ziua , ieri am primit de la Institutia Prefectului ordinul de punere in posesie pentru o cota parte din gradina aferenta casei . Cealalta cota parte din ... (vezi toată discuția)
Curte in indiviziune din 1974 vecin demolat! - intabulare? draghicidumitruadrian draghicidumitruadrian Am urmatoarea speta: Curte in indiviziune din 1974 (doi proprietari) in 1989 a fost expropriat (vecinul) doar de casa nu si de teren de catre stat (casa a fost ... (vezi toată discuția)