Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Parasirea domiciliului de frica
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Parasirea domiciliului de frica

buna ziua daca ma puteti ajuta.
am parasit domiciliul conjugal din cauza ca nu mai suportam bataile pe care mi le administra sotul. am plecat din romania si acum am revenit in tara si nu pot sa imi vad copii ca mie frica de el. ma ameninta ca nu ma lasa sa imi vad copii si ca ma denunta la politie deoarece am parasit domiciliul conjugal. va rog sa ma ajutati. Va multumesc frumos
Aparent nu sunt motive de decadere din drepturile parintesti. Introdueti actiunea.
Sanse sa aveti copiii la dv. insa s-au pierdut in momentul in care ati plecat fara ei.
De[inde de fiecare caz in parte, insa daca pana acum ati lasat copiii unb an in grija tatalui, sansele sunt ca domiciliul lor tot acolo sa fie stabilit.
Depinde dv. unde sunteti acum, ce domiciliu aveti, ce varste au copiii, daca sotul a fost violent cu ei sau nu... cine i-a ingrijit efectiv, daca v-ati asigurat pentru perioada cat ati fost plecata de faptul ca au fost ingrijiti etc.
Cel mai probabil (vorbind generic, fara date concrete despre situatia dv.) o sa aveti un program de vizitare pe care va va fi greu de pus in practica. Depinde si cum il solicitati, domiciliile unde veti sta fiecare dintre parinti...