Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... Autorizatie de constructie
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

Autorizatie de constructie

Sa va explic! Am construit o casa cu aprobari autorizatie de constructie,proiect,etc!
Problema este ca m-am abatut de la proiect cu aproape 10m2. Acum vreau sa construiesc o mansarda din lemn. Am nevoie de autorizatie de constructie din nou?
Ce ar trebui sa fac sa am casa cu actele in regula. Vreau sa precizez ca la primarie casa este trecuta inca in "in constructie" adica nu este finalizata si nu platesc impozit!
Aveti nevoie de autorizatie din nou. Puteti sa cereti un nou certificat de urbanism motivat de faptul ca doriti mansardarea si la proiectul anexat sa faceti modificarea cu suprafata in plus.
Trebuie sa chemati pe cei de la primarie sa va elibereze un proces verbal la terminarea lucrarilor (nu trebuie sa finalizati finisarea peretilor, dar trebuie sa aveti constructia cu usi, geamuri, imprejmuire la teren). Trebuie inscrisa constructia pe baza planurilor pe care le aveti din proiect. sa apara suprafata reala deoarece nu veti putea face intabularea.