avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1157 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Autentificare chitanta de mana
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Autentificare chitanta de mana

Am o chitanta de mina prin care am cumparat o casa si teren . Este semnata de vinzatori in prezenta a doi martori . O pot transforma in act autentic de vinzare cumparare prin intermediul judecatoriei ? II mai citeaza pe vinzatori ?
Cel mai recent răspuns: themis , utilizator 21:42, 17 August 2013
Din ce an e chitanta?
da se citeaza si vanzatorii .

Chitanta dvs. ar putea fi recalificata de instanta in ante-contract vanzare-cumparare, in anumite conditii
Ultima modificare: Marți, 13 August 2013
Dumitru Beniamin Hotea , Consilier juridic
chitanta este din anul acesta
Puteţi acţiona în instanţă în termen de 6 luni de la data stabilită de părţi pentru încheierea contractului de v/c (art.1669 cod civil).
multumesc

Alte discuții în legătură

Drept de proprietate 19 ntn 19 ntn Buna ziua.Anul trecut am cumparat o casa la tara ,care pe linga terenul aferent casei care este intravilan( care este intabulat pe cumpararator,vinzatorul ... (vezi toată discuția)
Chitanta de mana 1pp 1pp Am cumparat un teren intravilan cu chitanta de mana. Este valabila in instanta? (vezi toată discuția)
Este valabila vanzarea unui teren cu " chitanta de mana"? alan_ar06@yahoo.com alan_ar06@yahoo.com ====================================================== Buna, Daca vinzarea unui teren agricol sa facut numai cu o hirtie de mina [fara acte notariale] iar cel ... (vezi toată discuția)