Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Autentificare chitanta de mana
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Autentificare chitanta de mana

Am o chitanta de mina prin care am cumparat o casa si teren . Este semnata de vinzatori in prezenta a doi martori . O pot transforma in act autentic de vinzare cumparare prin intermediul judecatoriei ? II mai citeaza pe vinzatori ?
Din ce an e chitanta?
da se citeaza si vanzatorii .

Chitanta dvs. ar putea fi recalificata de instanta in ante-contract vanzare-cumparare, in anumite conditii
Dumitru Beniamin Hotea , Consilier juridic
chitanta este din anul acesta
Puteţi acţiona în instanţă în termen de 6 luni de la data stabilită de părţi pentru încheierea contractului de v/c (art.1669 cod civil).
multumesc