Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Duplicate pentru actele autentice notariale.
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Duplicate pentru actele autentice notariale.

Buna ziua,
Ieri am intocmit un act de vanzare-cumparare pentru un apartament. Notara ne-a explicat ca incepand de ieri, actele nu se mai dau autentice, ci doar copii conform cu originalul, atat pentru vanzator cat si pentru cumparator. Imi puteti spune in baza carei legi sau norme se face acest lucru? Va multumesc!
Buna ziua,

Mai multe informatii cu privire la acest subiesc gasiti aici : www.avocatnet.ro/content/art...
Nu sunt copii conform cu originalul ci duplicate care au aceeasi Forta probanta ca si originalul. Actul autentic se semneaza intr un singur exemplar de parti si se pastreaza in arhiva notarului impreuna cu un duplicat, partilor si la Registrele de publicitate tranmitandu se tot duplicate. Se pot face si copii legalizate dupa duplicate ceea ce nu inseamna ca sunt copii ale actului semnat de parti ci duplicate. Asa cum daca de exemplu la stare civila solicitati un duplicat dupa certificatul de nastere..... Nu va ingrijorati ... :)