Forum Discuţii juridice Executare silită Executare mobila
Discuție deschisă în Executare silită

Executare mobila

Buna ziua, puteti sa-mi spuneti va rog, care ar fi procedura in cazul unei executari mobile de ~8500 lei, cheltuieli de judecata si taxa de timbru pentru un teren in litigiu, la care se adauga ~5000 lei executarea +~3000 lei proces verbal de executare. Singurul venit e pensia de 600 lei si ajutorul de handicap de 200 lei (de care inteleg ca nu se poate atinge). Se poate ajunge sa-mi ia apartamentul sau doar pune poprire pe pensie. M-ati ajuta foarte mult daca-mi indicati si art din lege. Multumesc
Inteleg ca pt sume mai mici de 10000 lei nu se poate pune sechestru pe bunuri imobile
mnmn, utilizator
Legea nr. 134/2010 privind Codul de procedură civilă, modificată şi completată prin Legea nr. 76/2012 de punere în aplicare.

În ce priveşte modalităţile de executare silită, aceastea se realizează prin (art.615/ L134/2010):

- urmărirea bunurilor mobile şi imobile ale debitorului sau aparţinând terţilor ţinuţi să răspundă, în condiţiile legii, pentru obligaţiile debitorului, în scopul îndestulării creditorilor;

- predarea către creditor a bunurilor prevăzute în titlul executoriu, ce sunt deţinute fără drept de debitor;

- alte măsuri prevăzute de lege.

Avand in vedere ca se poate poprii numai 1/3 din pensie cea ce inseamna 200 lei lunar, instanta poate sa dispuna si urmarire imobiliara.
Nu este regula generala ca sub 10.000 lei nu se face executare imobiliara, de obicei nu se face, insa depinde de mai multe conditii.
va multumesc mult
Din nefericire, se pare ca dvs depasiti ca si datorie 10 mii de lei, insa puteti contesta executarea daca veti primi somatie imobiliara.
O nelamurire am, pt 8500 datorie, 8000 reprezinta cheltuieli si onorariu de executare ? Nu cred.