Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Neplata salariu la timp
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Neplata salariu la timp

Buna dimineata,
Pe data de 16 martie 2009 mi-a incetat CIM prin restructurarea postului.
CIM prevedea ca plata a salariului datele de 15 si 30 ale lunii.
Din cauza dificultatilor financiare ale firmei, salariile ne-au fost platite, incepand de la inceputul anului, in 8 transe in loc de 2.
Azi suntem in 18 martie si eu nu am primit salariul pe ultima perioada lucrata pana la incetarea CIM din data de 16 martie.09
Toti angajatii care au mai ramas in firma sunt nemultumiti ca nici ei nu-si primesc salariile la timp.
Eu ar trebui sa iau si un salariu compensatoriu dupa cum reiese din preavizul pe care l-am primit din partea angajatorului.
Cand ar trebui sa-mi dea acest salariu compensatoriu?
Mai nou, angajatorul vrea sa faca noi contracte de munca la toti angajatii cu 2 ore in loc de 8.
Unde ar trebui facuta sesizarea pentru neplata salariilor la timp pt.ca angajatorul tot spune ca nu are bani...?
buna ziua,

ma poate ajuta cineva cu numarul legii in care se specifica faptul ca hotararea instantei cu privire la obligarea la plata a salariului restant de care angajator este cu titlu executoriu?
totodata, as cere cateva sfaturi de urmat intr-un proces pe care il am maine pentru neplata salariului.nu mi-am pus avocat, am toate probele, inclusiv constatarea ITM a restantei de plata.

Multumesc
hxz a scris:

buna ziua,

ma poate ajuta cineva cu numarul legii in care se specifica faptul ca hotararea instantei cu privire la obligarea la plata a salariului restant de care angajator este cu titlu executoriu?
totodata, as cere cateva sfaturi de urmat intr-un proces pe care il am maine pentru neplata salariului.nu mi-am pus avocat, am toate probele, inclusiv constatarea ITM a restantei de plata.

Multumesc

Hotararea instantei cu privire la oblidarea la plata a salariului restant nu sunt titlu executoriu, ci sunt executorii de drept (art. 278 alin 1 pct 1 din codul de procedura civila). Pentru a deveni titlu executoriu aceste hotarari trebuie investite cu formula executorie.
Cat priveste litigiul aflat pe rolul instantei, poate ar fi bin e sa va angajati avocat, iar onorariul acestuia il recuperati de la angajator sub forma cheltuielilor de judecata, depunand chitanta la dosar.
Fiecare litigiu de munca are particularitatile sale.....oricum, daca doriti sa va aparati singura, propuneti ca si probe inscrisuri si martori. Ca inscrisuri puteti depune raspunsul primit de la ITM, iar ca si martori - propuneti colegi de serviciu.
In litigiile de munca sarcina probei revine angajatorului.