avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 949 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... Legalizare certificat nastere
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

Legalizare certificat nastere

Buna ziua,as dori sa stiu daca se poate legaliza certificatul de nastere în alta parte decât la notariat unde se plateste mult.Se poate la vreo institutie de stat? multumesc.
Cel mai recent răspuns: Justitiarul711 , utilizator 19:11, 15 August 2013
Legalizarea unui certificat de nastere se poate face doar de un notar public, iar onorariul nu este foarte mare.
Certificatul de nastere (originalul) este legalizat deja de catre organul emitent .
Daca doriti o copie legalizata, numai notarul poate face astfel de fapte.
Da,multumesc,nu m-am exprimat bine,copie legalizata.Deci numai la notar.Multumesc.
Eu stiam ca daca locuiti la tara, in comuna in care nu este notar legalizarea actelor o poate face secretarul primariei de comuna. Nu stiu daca mai este valabil acest lucru, poate ne raspunde un notar.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Schimbarea numelui alinamovileanu1980 alinamovileanu1980 Sunt casatorita de un an si as dori sa stiu daca sotul meu ar putea sa si schimbe numele de familie, adica sa il ia pe al meu. Mentionez ca avem un copil care ... (vezi toată discuția)
Casatoria in ungaria gabyella gabyella Sunt romanca si doresc sa ma casatoresc cu un cetatean maghiar in Ungaria.Ce acte imi trebuiesc pentru intocmirea dosarului? Multumesc frumos! (vezi toată discuția)
Schimbare nume in certificatul de nastere denisa_2002 denisa_2002 Buna ziua.Am o fetita de 10 ani care a fost botezata cu un singur nume.In ziua botezului:,,Sfantul Stefan'',preotul a hotarat sa fie numita si Stefania.Fetita ... (vezi toată discuția)