Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... Legalizare certificat nastere
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

Legalizare certificat nastere

Buna ziua,as dori sa stiu daca se poate legaliza certificatul de nastere în alta parte decât la notariat unde se plateste mult.Se poate la vreo institutie de stat? multumesc.
Legalizarea unui certificat de nastere se poate face doar de un notar public, iar onorariul nu este foarte mare.
Certificatul de nastere (originalul) este legalizat deja de catre organul emitent .
Daca doriti o copie legalizata, numai notarul poate face astfel de fapte.
Da,multumesc,nu m-am exprimat bine,copie legalizata.Deci numai la notar.Multumesc.
Eu stiam ca daca locuiti la tara, in comuna in care nu este notar legalizarea actelor o poate face secretarul primariei de comuna. Nu stiu daca mai este valabil acest lucru, poate ne raspunde un notar.