Forum Discuţii juridice Protecţia consumatorului, ... Despagubire pentru produse alimentare stricate
Discuție deschisă în Protecţia consumatorului, garanţii şi probleme asociate produselor şi serviciilor

Despagubire pentru produse alimentare stricate

Bună ziua. Am cumpărat un pește proaspăt dintr-un hipermarket și când să-l prepar am constatat că era stricat. Am mers cu el înapoi și le-am prezentat produsul, înapoindu-mi banii pentru el. Am depus și o sesizare pentru ce s-a întâmplat, dorind să știu cum pot fi despăgubit pentru timpul pierdut, cheltuielile de transport, frustrarea pentru că n-am mai putut să mănânc produsul pentru care eu plătisem banii și pentru care îmi făcusem planuri. Nu mai am produsul în cauză deoarece el a fost restituit, dar faptul că mi s-a primit plângerea și mi s-au restituit banii reprezintă dovada mea. Ați putea, vă rog, să-mi spune-ți care sunt variantele pe care le-aș putea alege?
Puteti fi eventual despăgubit pentru timpul pierdut, cheltuielile de transport, frustrarea pentru că n-am mai putut să mănânc produsul pentru care eu plătisem banii ,numai in baza hotararii instantei de judecata pronuntata la plangerea dvs impotriva unitatii comerciale