Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Scãdere de la plata impozitului sau nu
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Scãdere de la plata impozitului sau nu

Știți cumva dacă pentru schimbarea țevilor din subsolul blocului se poate scădea de la plata impozitului cum era cu izolația acoperișului.Dacă da cof cărei legi, ordonanțe etc.
Vă mulțumesc.
Normele in vigoare nu prevad aceasta facilitate
Daca sunteti asoc de proprietari si obtineti bani din activitati economice (chirii,...) si repartizati acesti bani proprietarilor atunci trebuie platit un impozit de 16 %. Daca acesti bani se folosesc la inlocuirea tevilor nu se mai plateste impozit.
Daca va referiti la impozitul pe apartament pe care fiecare proprietar il plateste anual, raspunsul este:
- nu, nu vi se scade nicio letcaie din ce aveti sa dati ca impozit.