Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensie si salariu
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensie si salariu

buna ziua. sunt pensionara si din cauza ca am pensia mica vreau sa lucrez si legat de acest aspect doresc un raspuns. vreau sa lucrez in alta tara si ma intereseaza daca fac contract i-mi afecteaza pensia? am auzit anumite persoane ca daca lucrez pe baza de contract in alta tara , nu mai primesc pensie in romania i-mi este taiata. multumesc
1. - Pe perioada cat nu a urmat cursurile unei forme de invatamant plata pensiei de urmas a fost suspendata, nu incetata.
- Plata pensiei inceteaza numai incepand cu luna urmatoare aceleia in care implineste 26 de ani.

2. Asadar se poate duce la Casa de Pensii cu adeverinta de la facultate ca urmeaza cursurile si cu numarul de decizie de pensie si pensia de urmas va fi repusa in plata.