Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Schimbare sediu social
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Schimbare sediu social

S-a schimbat sediul firmei din 2012 la reg.comert, dar nu s-a depus formular 050 la Anaf, astazi s-a aflat in urma scoaterii cert.constatator ca sediul e pe vechea. In cazul asta ce pot face? Se sanctioneaza cumva?
Buna ziua,

In cazul schimbarea sediului se facea, in certificatul constatator aparea noul sediu, indiferent daca dvoastra facesti schimbarea sau nu la Anaf. Este posibil ca dosarul de registru sa fi fost respins si din aceasta cauza nu a fost facuta modificarea, iar in certificat apare vechiul sediu. Puteti verifica si on-line pe portalul ONRC, daca dosarul ce a cuprins modificarea sediului a fost sau nu respins.
Formularul 050 se depune in situatia in care domiciliul fiscal este diferit de domiciliul sau sediul social, ori in situatia in care contribuabilul isi schimba domiciliul fiscal declarat anterior.
Astfel, daca nu ati declarat anterior niciun domiciliu fiscal, societatea avand doar sediu social fara puncte de lucru, atunci n-ar trebui declarat nici acum, Registrul Comertului avand obligatia sa faca modificarile solicitate de dvs. si sa notifice ANAF despre acestea.
lidiao a scris:

S-a schimbat sediul firmei din 2012 la reg.comert, dar nu s-a depus formular 050 la Anaf, astazi s-a aflat in urma scoaterii cert.constatator ca sediul e pe vechea. In cazul asta ce pot face? Se sanctioneaza cumva?

Eu am avut aceasta problema (schimbare sediu la o alta adresa din acelasi oras). Singura modalitate a fost sa depun 050 la ANAF cu noul sediu.