Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Mostenire copii minori
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Mostenire copii minori

Fostul meu sot a decedat in urma cu o luna.Din aceea casatorie am 2 copii minori, in varsta de 13 resoectiv 16 ani.Noi am fost divortati din 2004.Tatal lor a avut o garsoniera.Pot eu ca tutore sa fac succesiune pentru respectivul imobil?
Sigur ca se poate sa I reprezentati pe copii pt ca nu aveti vocatie succesorala. Mergeti la un notar de oe raza judecatoriei unde defunctul a avut ultimul domiciliu si faceti cererea de dezbatere a succesiunii. Notarul va intocmi adresa catre Autoritatea Tutelara prin care va cere numirea unui curator pt minori in vederea dezbaterii succesiunii dupa tatal lor, indicandu va pe dvs. Cu dispozitia de la Autoritatea tutelara dvs veti reprezenta pe minorul de 13 ani si l veti asista pe cel de 16 ani, caci acesta are capacitate de exercitiu restransa.