Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Va rog dati-mi un sfat, probleme familiale grave
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Va rog dati-mi un sfat, probleme familiale grave

Sunt tata-l unui minor de 16 ani,il am inspre crestere crestere si educare,sunt despartit de mama lui de 2,5 ani,
De curind minorul a avut o prietena care in luna Septembrie devine majora,au avut contacte sexuale si au inceput sa apara probleme ca ea ar fii gravida,
Astazi au avut o intrunire familia ei cu minorul care urmeaza sa fie pe clasa a 11,din discutiile avute ar fii reiesit ca ea nu renunta la sarcina,si va urma calea proceduara pentru pensie,ca mi-ar retine si mie din salarul,cota parte,
Precizez ca pensia primita de la mama lui e de 250,
VA MULTUMESC,
Inca nu s-a nascut copilul.
Pana nu se naste e premattur za discutati.

Pana se finalizeaza procesul poate dura ceva timp.
Mark37
presupun din numele de utilizator ca ai 37 ani, adica fiul tau s-a nascut cand aveai aproximativ 21 si cred ca nu ti-a fost usor nici tie la inceput,chiar daca ai fost major dar poate cu resurse minime, prin urmare pune in discutie cu familia fetei si greutatile cu care se vor confrunta tinerii daca accepta sa creasca un copil la varsta aceasta
parintii fetei vor promite marea cu sarea, ajutor nelimitat dar cu conditia ca nepotul sa creasca in apropierea lor ceea ce seamana cu jobagismul sau legarea de glie
verifica daca intr-adevar si parintii fetei cunosc situatia, poate ii este rusine fetei sau de frica li se ascunde adevarul si vor fi pusi in fata faptului inplinit cand nu mai pot face nimic iar frustrarile vor declansa reactii mult mai dure dacat daca s-ar discuta situatia inca de la inceput
intreruperea sarcinii se poate face doar in primele saptamani de la concepere deci timpul curge in defavoarea tinerilor (scuze, dar in favoarea avocatilor) care vor incerca sa gaseasca o rezolvare viitoare
de multe ori se vorbeste de traume cauzate de intreruperea sarcinii dar niciodata nu sunt asa de mari ca suma traumelor suferite te toti, mama, tata si copil pana cand acesta din urma este crescut si pana cand isi va lua zborul din cuib
nu va bazati pe "cum vrea Domnul" in zilele noastre nu mai este cazul, fara o baza solida orice cladire se poate prabusi,
"Este o prostie să construieşti pe nisip atunci când poţi construi pe stâncă, având în felul acesta o casă în stare să reziste la orice furtună. Este o prostie să construieşti casă pe un asemenea teren care nu dă siguranţa rezistenţei în cele mai grele momente" ( Benedict al XVI-lea,27 mai 2006, Parcul B³onie de la Cracovia,)
Ce copil..?? Ce iubire??.. Amandoi sunt inca niste copii , minori, deci inca nu au capacitatea de a lua decizii pentru viitorul lor . S-au jucat de-a iubirea si , drept dovada cat sunt de imaturi, a aparut problema sarcinii , care mai apare in conditiile in care doar daca nu vrei , sau nu esti in stare sa te gandesti la consecinte , deoarece exista oriunde informatii si mijloace despre contraceptie . Dvs, ca parinte trebuie sa va implicati in aceste discutii cu parintii fetei , pentru ca este vorba de fiul dvs, de viata lui , si de ce nu, de linistea dvs. viitoare. Explicati-le ca nu ii avantajeaza pe nici unul dintre copii , sa isi strice viata , facand acest copil nedorit . Ca sunt consecinte grave si responsabilitati . Cum vor intretine copilul? Cine? Din ce ? Daca nu merg la scoala , ce sanse au sa isi faca o meserie , un viitor..?? Sa munceasca cu salariu minim si sa intretina copilul ?? Si la 25 de ani sa fie satui de necazuri si plini de amaraciune..?? Iar copilul sa fie aruncat de colo colo...??!! Trebuie sa le aratati / nu inteleg cum pot parintii ei sa se gandeasca la nastere / ce inseamna pt. fiica lor sa nasca un copil , la 16 ani , eventual sa fie si necasatorita , cumva, stigmatizata pe viata, la fel si copilul. Un copil , nu este un hobby , nu este un trend , este ...pe viata..!!! Este o responsabilitate uriasa , a fi mama , in special , este un "job' de 24 din 24 ...!!! Nu promovez avortul , insa condamn , aducerea pe lume iresponsabila a unui copil..!!!! Viata e un dar de la Dumnezeu , de acord , dar sa-l iubesti , sa-l ocrotesti , sa-i creezi conditii pentru o buna dezvoltare , sa-l indrumi !! In cazul de fata , copilul care s-ar naste in aceste conditii, are toate sansele sa fie "o piatra de moara" , pentru parinti , care il pot considera obstacolul, nesansa , ghinionul vietii lor.
Va sugerez sa nu mai pierdeti timpul si sa rezolvati problema . Din punctul meu de vedere, trebuie sa aflati daca este vorba de sarcina sigur, si daca da, sa discutati matur si serios si cu parintii fetei si sa faca intreruperea de sarcina . Inteleg ca sunteti divortat si fiul este la dvs...asta ma face sa ma gandesc ca fiul dvs nu traieste intr-un mediu cald, apropiat de famile, fiind lipsit de prezenta mamei, si e clar ca si aici, din pdv emotional afectiv sunt probleme . De aceea , trebuie sa discutati serios, parinteste si..prieteneste cu fiul dvs despre viata, probleme ,responsabilitati, despre relatii , familie si dragoste . Apropiati-va de fiul dvs, protejati-l , are nevoie de dvs ...
CRM2013, utilizator
Un lucru este sigur. Anume acela ca daca se va naste acel copil va creste intr-un mediu total neprielnic, sa nu spun altfel.... Mama intr-o parte, tatal in alta parte, bunicii mamei il vor invrajbi, asta e sigur, peste 3 - 4 ani fiecare din cei 2 parinti se va trezi la realitate, va avea un job dar isi va dori si libertate, vor cunoaste alte persoane, dragostea de la 16 ani nu tine este frumoasa dar e ca ploaia de vara... vor dori sa iaba o familie fiecare din ei insa copilul acesta va incurca pe toata lumea si va fi aruncat de colo colo va fi supus la traume sentimentale si psihice. Avortul atunci cand este facut responsabil este cea mai buna solutie ca si in acest caz, este ca o amputare dar rezolva mii de probleme pe care le pot avea 3-4 familii in viitor. Oare credeti ca e prima sau singura fata care a ramas insarcinata in timpul liceului si a avortat ? O prietena de a mea a trecut prin aceeasi situatie ca mama, fiica ei liceana fiind (cl a XI-a) a ramas insarcinata... fata buna, cu note mari, familie asezata de oameni cuminti si seriosi... decizia a fost avortul si va asigur ca a fost cea mai buna, acum fata a terminat fac de studii economice, se pregateste de un master etc. O operatie facuta cu grija si la timp (in primele 3 luni de sarcina) va aduce linistea. Avorturile nu costa mult se fac in clinici sau spitale de catre personal specializat, fara riscuri. E mai grea o operatie de apendicectomie...
saracutul bebelus, ce viata de MIZERIE il asteapta, aruncat de la unii la altii ca o minge, nedorit nici macar de proprii lui parinti plus ....... o saracie lucie.....
sa aduci un copil pe lume este o RESPONSABILITATE, nu copilul pretinde sa vina pe lume si nu copilul e vinovat de nasterea sa.

dar daca se naste din consecintele gesturilor tale pai atunci adu-ti aminte ca un copil are suflet, sensibilitate si NEVOI, nevoi de toate felurile.

sa aduci pe lume un copil fara iubire e ca si cum ai turna in fiecare zi o galeata de apa fiarta la radacina unei plante.