Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Contract vanzare cumparare
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Contract vanzare cumparare

Buna. In cazul in care se dovedeste ca am prejudiciat firma la care lucrez, prin semnarea unui proces-verbal,as dori sa stiu daca exista vreo modalitate prin care sa nu-mi fie afectate bunurile personale! Daca da, as dori sa stiu care este modalitatea juridica care nu se poate ataca ulterior de catre avocatii firmei la care lucrez! Multumesc
Buna ziua,
In functie de prejudiciul produs, este posibil ca firma sa se indrepte catre dvoastra pentru recuperarea daunelor suferite. Instrainarea bunurilor ar putea fi o solutie pentru a va proteja bunurile.
Multumesc! Un contract de vanzare-cumparare cu o persoana care sa nu-mi fie ruda se poate ataca ulterior?
Puteti sa treceti bunurile pe numele parintilor.
varull a scris:

Multumesc! Un contract de vanzare-cumparare cu o persoana care sa nu-mi fie ruda se poate ataca ulterior?

Da. Orice înstrăinare făcută în dauna creditorilor poate fi atacată de aceştia. Prin acţiunea pauliană (revocatorie).
Chiar daca in prezent(la data incheierii contractului de vanzare-cumparare)
nu mi s-a deschis nici un proces?