avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 843 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Contract vanzare cumparare
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Contract vanzare cumparare

Buna. In cazul in care se dovedeste ca am prejudiciat firma la care lucrez, prin semnarea unui proces-verbal,as dori sa stiu daca exista vreo modalitate prin care sa nu-mi fie afectate bunurile personale! Daca da, as dori sa stiu care este modalitatea juridica care nu se poate ataca ulterior de catre avocatii firmei la care lucrez! Multumesc
Cel mai recent răspuns: varull , utilizator 22:24, 20 August 2013
Buna ziua,
In functie de prejudiciul produs, este posibil ca firma sa se indrepte catre dvoastra pentru recuperarea daunelor suferite. Instrainarea bunurilor ar putea fi o solutie pentru a va proteja bunurile.
Multumesc! Un contract de vanzare-cumparare cu o persoana care sa nu-mi fie ruda se poate ataca ulterior?
Puteti sa treceti bunurile pe numele parintilor.
varull a scris:

Multumesc! Un contract de vanzare-cumparare cu o persoana care sa nu-mi fie ruda se poate ataca ulterior?


Da. Orice înstrăinare făcută în dauna creditorilor poate fi atacată de aceştia. Prin acţiunea pauliană (revocatorie).
Chiar daca in prezent(la data incheierii contractului de vanzare-cumparare)
nu mi s-a deschis nici un proces?

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Donatie? elena_smen elena_smen Tata e dat in judecata pentru ca nu si-a platit leasingul la masina de 2 ani.i se opreste lunar cate o treime din salariu.intrebarile mele sunt:ar putea sa-i ... (vezi toată discuția)
Pot cumpara un imobil pentru care s-au dispus masuri asiguratorii? nuti ciuflea nuti ciuflea buna ziua, va rog sa imi spuneti daca este vreo problema in a cumpara o casa pentru care s-au cerut masuri asiguratorii,pentru ca acest bun sa nu fie ... (vezi toată discuția)
Executare silita in caz de succesiune serrafima serrafima Buna seara, va rog sa ma ajutati cu un sfat in urmatorul caz: eu, tatal meu si fratele meu dorim sa deschidem succesiunea dupa mama mea, decedata de mai ... (vezi toată discuția)