Forum Discuţii contabile şi ... Achiziţii şi livrări ... Fiscalitate-import din tara non-UE fructe conservate
Discuție deschisă în Achiziţii şi livrări intracomunitare

Fiscalitate-import din tara non-UE fructe conservate

Buna dimineata,
As avea nevoie de o informare privind un import fructe conservate din tari non-UE.
Ce taxe trebuiesc platite,care este procedura la vama ,cadru legislativ si tot ce mai stiti legat de acest import non-UE.
Va multumesc anticipat!
Buna ziua,
As avea nevoie de o opinie privind urmatoarea speta:
O microintreprindere infiintata in 2007,in Ro,inregistrata in scopuri de TVA,avand ca obiect de activitate cod caen 4631-Comert cu ridicata al fructelor si legumelor doreste sa importe din Serbia fructe si legume prelucrate/conservate.
Care este tratamentul TVA pentru aceasta operatiune,ce taxe vamale trebuie sa plateasca si ce implicatii fiscale/obligatii declarative are societatea privind legislatia din Ro.

Multumesc