Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Relatie dezvoltator vs asociatia de prorpietari
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Relatie dezvoltator vs asociatia de prorpietari

Sunt membrul unei asociatii noi infiintate (un bloc nou construit/2013, cu 20 apartamente) si vreau sa imi comunicati daca dezvoltatorul acestui imobil, are sau nu obligatia sa ne elibereze un proces verbal de predare-primire atat pentru partile individuale cat si a partilor comune? El susitinand ca nu trebuie sa semneze nici un proces verbal, avand deja niste clauze in contractul de vanzare-cumparare, prin care se obliga sa remedieze eventualele vicii ascunse.
Mai pe scurt, pentru functionarea asociatiei de prorpietari, este necesar vreun document semnat de dezvoltator?

Multumindu-va pentru timpul alocat citirii acestui mesaj, raman in asteptarea unui raspuns.

Cu stima si consideratie,
Infiintarea si functionarea asociatiei de proprietari se realizeaza conform Legii 230/2007 si HG 1588/2007. Conform legislatiei proprietarii se asociaza (minim 50% + 1) in asociatie de proprietari pentru administrarea si gospodarirea condominiului fara a fi necesar vreun acord, aviz sau alt document de la constructor, dezvolatator, fosti proprietari s.a.m.d.
Constructorul sau dezvoltatorul trebuie sa puna la dispozitia asociatiei "Cartea tehnica a constructiei" adica documentatia care a stat la baza realizarii constructiei de la proiectare pana la finalizare. Fiecare proprietar de apartament are actul sa de proprietate pe care trebuie sa-l depuna in copie la asociatie, acestea fiind necesare la Judecatorie pentru infiintarea asociatie si din aceste acte se deduc elementele de proprietate: suparfete utile, suprafete comune s.a.m.d.