Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... Contract de închiriere
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

Contract de închiriere

Bună seara.
Am închiriat la o persoană fizică o locuinţă cu contract de închiriere înregistrat la adm financiară pe durată de un an. Persoana nu mai are bani de chirie şi doreşte să reziliem contractul înainte de termen, lucru cu care eu ca proprietar sunt de acord. Care sunt paşii ce trebuie urmaţi în această situaţie pentru a ieşi din evidenţa organului fiscal?
Vă mulţumesc anticipat.
Va prezentati la Administratia Financiara si solicitati Formular tip de reziliere a contractului de inchiriere, pe care il completati si il semnati impreuna cu chiriasul.Apoi tot de la Adminsitratia financiara solicitati Formular de cerere pentru inchiderea dosarului fiscal de inchiriere.Vi se va recalcula impozitul anticipat si vi se va elibera o noua Declaratie de impunere in care se mentioneaza data incetarii activitatii de cedare a folosintei bunurilor - adica a inchirierii.Va sugerez sa depuneti rezilierea pana la 1 aprilie 2009, pentru a nu mai intra la plata la impozitul pe venit pe trimestrul urmator.
Vă mulţumesc mult răspunsul dumneavoastră mi-a fost de un real folos
florentina albu a scris:

Va prezentati la Administratia Financiara si solicitati Formular tip de reziliere a contractului de inchiriere, pe care il completati si il semnati impreuna cu chiriasul.Apoi tot de la Adminsitratia financiara solicitati Formular de cerere pentru inchiderea dosarului fiscal de inchiriere.Vi se va recalcula impozitul anticipat si vi se va elibera o noua Declaratie de impunere in care se mentioneaza data incetarii activitatii de cedare a folosintei bunurilor - adica a inchirierii.Va sugerez sa depuneti rezilierea pana la 1 aprilie 2009, pentru a nu mai intra la plata la impozitul pe venit pe trimestrul urmator.

Bună seara.
Deși este de demult această întrebare vă rog să-mi precizați în temeiul cărei legi eu trebuie să semnez împreună cu chiriașul vreo hârtie pe care s-o depun la finanțe?*(exceptând bineînțeles contractul în sine care trebuie depus acolo)
Ce rol au finanțele în rezilierea unui contract?
Dacă să zicem că chiriașul vrea să stea și nu vrea să plătească sau eu pur și simplu nu doresc să-l mai țin acolo că a făcut stricăciuni sau nu-mi mai plac ochii lui că în definitiv e casa mea dacă el nu semnează atunci finanțele nu-mi dau dreptul să reziliez contractul?
Au finanțele puterea decizională a unei instanțe?
Prin logica bunului simț eu consider că finanțele care au rolul doar de a-mi lua banii trebuie să ia act de notificarea mea prin care le aduc la cunoștiință că am reziliat contractul respectiv și să mă scadă de la plata impozitului. Dacă au suspiciuni de evaziune atunci să mă urmărească, să-mi facă flagrant cu banii scriși șamd. În momentul când închei contractul finanțele nu participă, sau finanțele nu-mi găsesc chiriași, așa că personal cred că-și arogă prea multe drepturi și-și dau prea multă importanță.
Vă mulțumesc
eugen68octavian, utilizator
~ Conținut șters la cerere ~
Bună seara.
Mulţumesc mult pentru informaţiile detaliate pe care mi le-aţi dat. Dar... nu asta am întrebat.
Întrebarea mea era de ce trebuie să depun la finanţe cerere!!! să mă scadă de la plata dărilor către stat semnată şi de chiriaş... Unde este (dacă este) specificat acest lucru. Semnele de exclamare exprimă indignarea mea faţă de această căpuşă gigantică numită stat, care prin instituţia numită finanţe ne uşurează de bani şi nu ne dă nimic în schimb.
Vă mulţumesc.
eugen68octavian, utilizator