Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Executor judecatoresc (pensia de intretinere)
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Executor judecatoresc (pensia de intretinere)

Buna,
deoarece in sentinta de divort legalizata scrie ca pentru un minor unul din parinti trebuie sa plateasca lunar un anumit procent,acesta nu isi indeplineste sarcina.
Depune el numerar cat consindera ba mai mult o luna depune una nu angajatorul presupun ca nu stie de aceasta sentinta deoarece si-a schimbat locul de munca dupa divort.In cererea de divort a cerut sa-si petreaca jumatate din vacante cu copilul dar nici macar la telefon nu-l mai cauta. In aceste conditii pot merge la un executor pentru aii prezenta situatia,cam care este pretul unei consultatii, va rog!Cu multumiri,S!
Poate e suficient daca instiintati angajatorul asupra obligatiei de retinere si plata a intretinerii. Daca nu ii spune nimeni el nu are de unde sa stie.... automat nu se poate conforma. Transmiteti o copie a hotararii judecatoresti prin posta cu confirmare de primire.
Multumesc,e simpla procedura dar nu cunoastem angajatorul din pacate! ce putem face,va rog?