Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Proces de cumparare casa nationalizata
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Proces de cumparare casa nationalizata

Buna ziua .
Sunt chiriasul primariei intr-o casa nationalizata. Aceasta casa nu a fost revendicata niciodata de proprietari si nu va mai fi.
In aceasta casa sunt 3 apartamente. doua cumparate in 1995 cand s-a dat legea , deci proprietati private . 1 ramas inca in posesia primariei si inchiriat de mine. Cele 2 apartamente proprietate privata sunt locuite de batrani , o familie de batrani a murit (deci apartamentul nu mai e locuit de cativa ani ) altul e proprietate unei doamne batrane de 80 de ani.
Am un prieten care doreste sa cumpere cele 2 apartamente si sa mi le doneze in caz ca exista o sansa sa se achizitioneze tot imobilul. Am vreo sansa de reusita in tribunal ca sa mi se vanda de primarie apartamentul inchiriat daca detin 66% din imobil (proprietate privata ) si 33% fiind proprietatea statului dar inchiriat tot de mine ?
multumesc.
im0rtel, utilizator
Nu inteleg de ce vreti sa ajungeti la judecatorie.
Formulati o cerere cumparare la primarie.
Nu vad relevanta argumentului cu 66% proprietate privata si 33 % de stat. Ce anume incercati sa dovediti?
buna ziua domnule bpcs. am facut o scrisoare de intentie de cumparare si am trimis-o departamentului care se ocupa de casele nationalizate. de acolo am primit raspuns ca , conform legii X din anul Y nu am voie sa cumpar . dupa aceea , acum doi ani am fost la primarie si am incercat sa discut problema cumpararii cu viceprimarul primariei si cu avocatul ei . raspunsurile lor au fost oarecum jignitoare zic eu. avocata oficiala a primariei s-a comportat ca o golanca... mi-a zis in fata ca e casa lor si ca ei fac ce vor cu ea , nu vor sa o vanda ca asa vor ei , ca ei scot bani pe imobil deci ce le iese lor daca vand ? vorbesc serios , asta mi-a spus. Viceprimarul m-a acceptat in audienta si a inceput sa o dea cotita , ca sa organizeze o licitatie publica , ca sa vedem ,deci pleaca de aici... pe scurt. Am intentat un proces civil primariei dupa aceea si instanta a dat castig primariei . Nu am reusit sa cumpar apartamentul in nici un fel desi locuiesc din 1996 acolo.
Ce incerc sa dovedesc daca sunt proprietar pe imobil ?
Simplu : casa este a mea in proportie de 66% si sunt chirias in restul de 33% . Oare un judecator poate tine cont de asta , poate atarna acest fapt atat de mult in decizia lui incat sa imi dea un verdict pozitiv ?
Alta cale de atac decat instanta nu mai vad . poate aveti dvs o alta solutie.
multumesc.
im0rtel, utilizator
Daca eu detin 66% din casa in proprietate privata si 33% in regim de inchiriere sunt pus in situatia anormala , zic eu , de a fi chirias la mine in casa. Oare un judecator poate considera aceasta situatie de asemeni drept anormala ?
multumesc.
im0rtel a scris:

Am intentat un proces civil primariei dupa aceea si instanta a dat castig primariei .

... si credeti ca mai puteti deschide alt proces????

... nu este autoritate de lucru judecat?!?

poate cel mai bine ar fi sa contactati direct un avocat, caruia sa-i prezentati toate actele si mai ales sentinta obtinuta in instanta!

Este important de stiut obiectul litigiului pe care l-ati avut.
buna ziua doamna car3men . procesul intentat nu s-a soldat cu o decizie irevocabila. am avut posibilitatea de a face recurs in 15 zile dar nu am facut.
nu stiu ce inseamna "autoritate de lucru judecat " .
obiectul procesului a fost " obligatia de a face " ... nu ma pricep , poate gresesc , dar asta e termenul pe care l-am auzit ca fiind folosit.
mi s-ar parea anormal ca in urma unui proces sa nu mai pot deschide alt proces.
tema fiind cumpararea unui imobil dar situatia fiind complet diferita.
momentan consult avocati aici , pe avocatnet. daca as dori un avocat in carne si oase fiti sigura ca acest thread nu ar exista.
multumesc si inca astept raspunsuri .
im0rtel, utilizator