Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Proces de cumparare casa nationalizata
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Proces de cumparare casa nationalizata

Buna ziua .
Sunt chiriasul primariei intr-o casa nationalizata. Aceasta casa nu a fost revendicata niciodata de proprietari si nu va mai fi.
In aceasta casa sunt 3 apartamente. doua cumparate in 1995 cand s-a dat legea , deci proprietati private . 1 ramas inca in posesia primariei si inchiriat de mine. Cele 2 apartamente proprietate privata sunt locuite de batrani , o familie de batrani a murit (deci apartamentul nu mai e locuit de cativa ani ) altul e proprietate unei doamne batrane de 80 de ani.
Am un prieten care doreste sa cumpere cele 2 apartamente si sa mi le doneze in caz ca exista o sansa sa se achizitioneze tot imobilul. Am vreo sansa de reusita in tribunal ca sa mi se vanda de primarie apartamentul inchiriat daca detin 66% din imobil (proprietate privata ) si 33% fiind proprietatea statului dar inchiriat tot de mine ?
multumesc.
im0rtel, utilizator
Buna seara am si eu o locuinta de la primarie si locuiesc an ea din 2014 si dupa un timp am depus o cerere so pot cumpara si mi-au aprobat cererea de cumpărare au făcut carte funciară și evaluare am primit de la primarie o hartie care rezultă favorabil pentru cumpărarea imobilului dupa toate astea am primit o hartie de la prefectura ca trebuie sa stai an casa din 1995 de cand sa dat legea aceasta