Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Pensie alimentarã la 20 de ani
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Pensie alimentarã la 20 de ani

Bună ziua/seara!

Abia am împlinit vârsta de 20 de ani. Tatăl meu nu s-a implicat deloc în creșterea mea, nu mi-a dat niciodată pensia alimentară. Aș dori să știu dacă pot să îl dau în judecată pentru asta acum și care este procedura exactă în acest caz. Pot să îi cer bani, daune? Există dovezi, martori...

Vă mulțumesc anticipat și aștept răspunsul dvs.!
Il poti da in judecata solicitand plata pensiei de intretinere pana la implinirea varstei de 26 de ani, dar doar daca esti la facultate, urmand cursuri de zi si nu realizezi venituri proprii.

Daca exista o hotarare judecatoreasca anterioara prin care tatal a fost obligat la plata pensiei, atunci poti pune in executare silita acea hotarare prin intermediul unui executor judecatoresc, solicitand plata retroactiva pe 3 ani din urma.

In acelasi timp, daca exista hotarare anterioara si tatal nu a platit, desi a a avut venituri, poti depune si o plangere penala pentru infractiunea de abandon de familie.
Vă mulțumesc pentru răspuns! Există hotărârea de divorț din care reiese că acesta trebuie să-mi plătească pensia alimentară. Nu a plătit niciodată și tot a promis. Sunt studentă la zi, la buget. Acum nu știu ce trebuie să fac: unde să depun plângere, cum îl chem în instanță... Trebuie să iau neapărat legătura cu un avocat, nu?