Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Anulare act vanzare incheiat in 2006
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Anulare act vanzare incheiat in 2006

am cumparat o casa, parter si pod. langa ea, o alta casa cu etaj. dupa un timp am vrut sa mansardez casa, am luat autorizatii, etc, totul ok. dar am costatat ca vecinul de la etaj avea corespondenta si intrase in podul meu unde intentiona sa si faca o camera, am reclamat la primarie si l au somat sa opreasca lucrarea, insa el invoca drept de proprietate asupra a 8 mp din podul meu, el avea o hartie A4 desenata cu pixul semnata de un director AFI, dar unde erau mentionati 8 mp la mansarda, fara a o identifica ca loc. fiind obligat de situatia locativa trebuia sa demarez lucrarea de refacere a casei, prin urmare, acest vecin, ca sa iasa din podul casei mi a solicitat contract de vanzare cumparare a unor dependinte. a fost de fapt o donatie deghizata, am aflat mai tarziu ca dupa incheierea acestui contract (2006) el a fost la acel director AFI [editat] care tot cu pixul ia taiat acea schema de pe actul lui de proprietate. am realizat ca de fapt am fost inselat, cum sa procedez.. a fost o relatare ffff succinta a cazului:(
Admin, administrator
pai pe pod si acoperis sunteti in coproprietate continua si fortata

Cornel Vasile, Consilier juridic
erau , sunt imobile separate, daca intelegeti
al meu avea parter si evident pod, el, in imobilul sau sta la etaj si au alt pod... dincolo de faptul ca eram propietar 100% pe imobil, corpul meu.casa in care sta el are pereti separati, altfel eu nici nu puteam sa mi pun casa ipoteca sa etajez sa... pentru care mi au trebuit acte proprietate, certificat urbanis, autorizatie. autoritatiel trebuiau sa solicite si lui acordul daca e cum spuneti... stiti dvs ceva dar situatia e in cazul unui acelasi imobil, corp sau cladire cum s o r mai fi numind
Admin, administrator
cer scuze pentru "agresarea" gramaticii.. graba...
ba, mai mult, ca o continuare... exista diferenta de nivel intre etajul lui si podul meu, pe care evident, l a spart, acel perete la calcan cu se numeste.. facandu1si trepte.. si astupand rostul dintre pereti; sunt de acord ca podul poate fi coprorprietate, dar acelasi pod,, ori el are podul comun cu proprietarul de la parterul imobilului sau. repet, corpuri de casa diferite , poduri diferite
Admin, administrator
Parerea mea este sa-i desfiintati constructia, sa faceti peretele la pod cum a fost inainte de a intra vecinul si sa asteptati sa va dea el in judecata daca ceea ce a facut a fost legal. Nu uitati ca intr-un proces ceea ce afirmi trebuie sa dovedesti, asa ca daca va da in judecata pentru podul dvs. trebuie sa probeze ca el este proprietarul podului , ceea ce nu cred ca poate face cu toate schitele si relatiile catre spuneti ca le-a avut.Contractul de vanzare-c al dvs este mai solid decat schita lui. Bafta