Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Buna ziua! Am achizitionat un apartament situat la ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Buna ziua! Am achizitionat un apartament situat la mansarda intr-un ...

Buna ziua!

Am achizitionat un apartament situat la mansarda intr-un imobil demisol+ parter+ mansarda (pe fiecare nivel exista un singur apartament). Imobilul dispune si de un pod de circa 30 mp- care nu apare nicaieri in cadastru, iar accesul la pod se face doar prin interiorul apartamentului meu (podul este la acelasi nivel, accesul se fac pe o usa de pe holul apartamentului).
Ceilalti doi vecini nu folosesc podul respectiv (exista o intelegere prin care ei folosesc boxele de la demisol). Apartamentul de la parter este in proprietatea unei persoane fizice, iar cel de la demisol este in proprietatea AFI.
In plus, vecinul de la parter este de acord sa incheiem la notar o conventie de renuntare/ vanzare a cotei parte din pod.
Care ar fi modalitatea legala pentru a trece podul in proprietatea mea?
Mentionez ca sunt interesata si de colaborarea cu un avocat specializat pe astfel de cazuri.

Multumesc!
Regulamentul forumului nu permite reclama vis-a-vis de solicitarea dv colaborare avoca
Puteti analiza tabloul consultantilor d epe forum si eventual daca gasiti persoana specializata puteti sa il contactati prin mesagerie privata
Mai puteti solicita oficial avocat direct la baroul local de avocati
la nivelul imobilului de locuit in comun este constituita asociatie de proprietari?
Conform disp in vigoare podul reprezinta parte comuna
Schimbarea destinatiei partii comune se realizaeza cu acordul vecinilor si al asociatiei de proprietari,

Va mulțumesc pentru răspuns și îmi cer scuze dacă am încălcat vreo regula, nu a fost cu intenție.
Din păcate, nu exista Asociație de Proprietari.
Am înțeles ca s-ar putea face, in baza ART 658 Cod Civil o convenție prin care se scoate podul de la părți și dependințe comune și apoi se poate cumpara cota parte de la fiecare vecin.
Problema este apartamentul deținut de AFI, pentru ca nu știu cum și dacă pot obține acordul lor..

Mulțumesc,

ynocentta a scris:

Regulamentul forumului nu permite reclama vis-a-vis de solicitarea dv colaborare avoca
Puteti analiza tabloul consultantilor d epe forum si eventual daca gasiti persoana specializata puteti sa il contactati prin mesagerie privata
Mai puteti solicita oficial avocat direct la baroul local de avocati
la nivelul imobilului de locuit in comun este constituita asociatie de proprietari?
Conform disp in vigoare podul reprezinta parte comuna
Schimbarea destinatiei partii comune se realizaeza cu acordul vecinilor si al asociatiei de proprietari,