Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Anulare act vanzare incheiat in 2006
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Anulare act vanzare incheiat in 2006

am cumparat o casa, parter si pod. langa ea, o alta casa cu etaj. dupa un timp am vrut sa mansardez casa, am luat autorizatii, etc, totul ok. dar am costatat ca vecinul de la etaj avea corespondenta si intrase in podul meu unde intentiona sa si faca o camera, am reclamat la primarie si l au somat sa opreasca lucrarea, insa el invoca drept de proprietate asupra a 8 mp din podul meu, el avea o hartie A4 desenata cu pixul semnata de un director AFI, dar unde erau mentionati 8 mp la mansarda, fara a o identifica ca loc. fiind obligat de situatia locativa trebuia sa demarez lucrarea de refacere a casei, prin urmare, acest vecin, ca sa iasa din podul casei mi a solicitat contract de vanzare cumparare a unor dependinte. a fost de fapt o donatie deghizata, am aflat mai tarziu ca dupa incheierea acestui contract (2006) el a fost la acel director AFI [editat] care tot cu pixul ia taiat acea schema de pe actul lui de proprietate. am realizat ca de fapt am fost inselat, cum sa procedez.. a fost o relatare ffff succinta a cazului:(
Admin, administrator
, situatia e clara din ppunctul asta de vedere, nu mai sunt pb, eu am facut o cinstrctie, am izolat totul, dar el a pretins atunci ca sa iasa din pod, de fapt cum fost, antal la invatat sa "santajeze" cu o vanzare cumparare reciproca,,, eu sa i vand lui o camera in alta parte a curtii, de care el avea nevoie , el sa mi vanda mie partea aia de 8mp de pod,,, , eu i am vandut lui, pe el apoi la chemat antal si ia taiat cu pixul al amagic schema aceea. eu stiam din start ca el nu are drept acolo in acel pod, dar am vrut sa contruiesc repede si tb ca el sa iasa afara, am vrut sa evit judecata consumatoare de timp. antal s a prins si si a rezolvat si el situatia, anuland cu pixul lui ceea ce asta nici nu avea,,, ideea e ca eu am aflat asta dupa ce i am cerut vecinuliu sa mi vanda si el mie, , stiam, dar am vrut sa vad inselatoria, adica cum a operat antal pe acel act.. ast ae ideea, si de atunci traiesc cu vecinul intrun scandal continuu ca el mi a dat ca una, ca alta ,stiam ca am renuntat de buna voia, am vrut doar sa evid judecata si timpul.. si chiar sa i fac un bine vecinului, dar el nu a recunoscut asta niciodata si ma sicaneaza continuu, asta vreau sa stiu, posibilitatea anularii acelui act, e vb acum de o chestiune de moralitate, din partea lui,, nu voiam nimic nici macar un salut, dar sa te injure zilnic,, pana la urma ti se ia,,multumessc, poate sunt mai patetic aici, dar,, asta e,
posibil sa nu fi explicat eu cum trebuie, actul de vanzare cumparare a fost pentru o dependinta , alta decat corpul meu sau al lui de case. el a solicitat asta ca "pret" al iesirii din pod. evident, eu puteam sa intru in forta , el sa ma dea in judecata, dar era agatata schema aceea a lui antal care si ea era fara o localizare fixa, dar stiti cate s au facut in domeniu, practic a fost un santaj acolo, daca mi dai ...evident, eu am fost ca sa zic asa fraierul, dar eram contrsans de timp. acolo sunt doua bube, una ca vecinul a fortat motivat de o schema falsa, altfel cum putea antal sa o taie usor , pur si simplu din condei,,si alta, obisnuita de ani de zile de a sta acolo, casa era a unui unchi al meu, nelocuita multa vreme, era ceva facil pentru el,,,, esenta e aceasta, eu i am dat ceva pe gratis fiind mintit, iar el acum nu numai ca nu recunoaste acest lucru dar ma injura zilnic, fiind un bun prieten al alcoolului, si practic vreau sa stiu cum pot sa anulez acel act...bazat fiind pe circumstantele intocmirii lui, atunci...multumesc, vreau un sfat pertinent
Luati actele ce le aveti si mergeti la un avocat,fara a vedea acele acte nimeni nu va poate da un sfat pertinent.