avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 506 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Completare si transmitere ReviSal la incetarea CIM
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Completare si transmitere ReviSal la incetarea CIM

Buna ziua,
Am urmatoarea situatie: am un salariat cu CIM pe perioada determinatala a carui data de sfarsit a contractului este 31.08.2013.
Intrebarile mele:
1. care este data pe care o completez in ReviSal la incetarea contractului?
2. cand trebuie sa operez in ReviSal si sa il transmit avand in vedere ca data de 31.08.2013 este zi nelucratoare?
Va multumesc.
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 12:37, 27 August 2014
Art 65 alin.1si 2 coroborat cu art 55 lit c Codul Muncii.
1. Opinia mea este ca, nicio modificare adusa unui c.i.m. nu poate fi operata in REVISAL fara a avea la baza un document justificativ.

2. Astfe, daca data incetarii c.i.m. este 30.07.2011, atunci tot atunci trebuia completata incetarea c.i.m. in REVISAL si , totodata, emisa si decizia de incetare a c.i.m.

3. Avand in vedere, ca data de 30.07.2011, a picat intr-o zi nelucratoare , REVISAL-ul se putea transmite in data de 01.08.2011 - ultima zi.

4. Modificarile sau corectiile in REVISAL apar in istoric, dar nu apar numele celui care le-a efectuat.

5. V-am intrebat despe temeiul de incetare , intrucat sunt pareri impartite cu privire la data de incetare a c.i.m. in anumite situatii.
va multumesc frumos pentru opinie freeelis



Buna ziua!
Tot pe aceasta tema, a transmiterii REVISAL la incetarea CIM, am sa va relatez situatia mea:
am un angajat care a facut ieri pe 26.08 cerere de incetare a CIM cu acordul partilor la data de 05.09. Astazi 27.08, dispozitia de incetare a CIM cu acordul partilor este gata. Intrebarea mea este urmatoarea: acest angajat mai are de efectuat 7 zile de concediu de odihna, pe care nu doreste sa i le compensez financiar ci sa le efectueze. Practic el va figura in concediu de odihna pana la data incetarii CIM. As putea sa ii transmit REVISAL chiar de azi 27.08, cu data de incetare a CIM 05.09 pentru ca angajatului in cauza sa ii pot da raportul specific din REVISAL, fara sa mai fie nevoie sa mai treaca in data de 05.09 sa ia acest raport? Sau va trebui sa transmit REVISAL-ul doar in data de 05.09? Va multumesc anticipat!
Da, puteti proceda asa cum ati mentionat in mesajul initial.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Data incetarii suspendarii in revisal iirina_19 iirina_19 Am un contract suspendat in perioada 19.10-18.11(23 zile fara plata) si am trecut in revisal data inceput suspendare=19.10(prima zi de concediu fara plata) si ... (vezi toată discuția)
Data revisal incetare ELENA2009 ELENA2009 daca am un contract care inceteaza incepand cu 01.09.2013 , cand il declar in revisal pe 30.08.2013 sau pe 02.09.2013. Multumesc anticipat. (vezi toată discuția)
Nedumerire zi incetare si declarare revisal ELENA2009 ELENA2009 o parere va rog, daca ultima zi de lucru a unui angajat este 18.03.2011, cu ce data face cererea de incetare 19.03.2011 (e sambata) sau 21.03 (prima zi ... (vezi toată discuția)