Forum Discuţii juridice Carte funciară - Cadastru, ... Tranzactii ilegale?
Discuție deschisă în Carte funciară - Cadastru, Intabulare şi alte formalităţi funciare

Tranzactii ilegale?

Buna ziua. Am primit o instiintare de la Oficiul de Cadastru si Publicitate Imobiliara Ilfov prin care mi se aducea la cunostinta ca un teren de-al meu a trecut in posesia altor persoane in baza unei conventii, apoi se pomenea ceva si de un act vanzare cumparare toate aceste acte fiind facute la bpn [editat - pe forum nu e permisa identificarea pesoanelor cu care aveti probleme].
Ce pot face si unde sa ma adresez, sa vad ce acte au fost facute si cine le-a semnat deoarece eu m-am ales cu terenul instrainat pentru ca eu nu am semnat niciun act cu nimeni, nu am fost in biroul niciunui notar public. ma pot adresa oficiului de cadastru sa opreasca intabularea???
Admin, administrator
Da, adresati-va oficiului de cadastru, cat mai urgent.
Mergeti si la notar si discutati. Poate a fost dus in eroare, poate s-a prezentat altcineva la notar in locul dumneavoastra.
Comunicarea care vi s-a făcut de către OCPI este probabil o ÎNCHEIERE de carte funciară. Orice încheiere poate fi atacată în termen de 15 zile de la comunicare printr-o plângere adresată OCPI, în care să arătaţi argumentele d-voastră. şi să solicitaţi o reexaminare a Încheierii de carte funciară, pe motiv de fals şi furt identitate. . Această încheiere vi s-a comunicat deoarece aveţi calitatea de "persoană interesată ".
Solicitaţi un Extras de carte funciară de informare.Toate actele care au stat a baza acestei noi întabulări puteţi să le solicitaţi de la OCPI, pe bază de cerere.
Nu pierdeţi termenul de 15 zile de atacare a comunicării.