Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Contract de vanzare-cumparare cu uzufruct fara partaj ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Contract de vanzare-cumparare cu uzufruct fara partaj facut

Buna ziua,

Tatal meu vrea sa-mi faca act de vanzare-cumparare cu uzufruct pentru casa si terenul aferent gospodariei insa doresc sa stiu daca e nevoie de acordul mamei pentru asta. Mentionez ca ei au divortat in urma cu 8 ani (dupa 20 de ani de casnicie) si nu a avut loc niciun proces de partaj. Terenul si casa sunt pe numele tatalui meu dinaintea casatoriei asa ca as vrea sa stiu daca-mi poate face vanzarea sau e necesar acordul mamei. Trebuie ca inainte de vanzare sa o actioneze in instanta pentru partaj? Mentionez ca mama mea e de acord cu vanzarea catre mine.

Va multumesc anticipat!
Nu este necesar acordul mamei. Casa şi terenul fiind bunuri proprii, nu intră în masa bunurilor partajabile.
Va multumesc mult pentru raspuns!