Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Concediere verbala (desfacere CIM )
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Concediere verbala (desfacere CIM )

In data de 32 aug.2013 , fiind la munca ,am fost instiintat verbal de catre "sefa mea"ca incepand cu data de 01 sept.2013 , sunt concediat . Motivul : - ineficienta. Dar dupa 12 -14 ore munca /zi (8 ore in CIM) mai poti fi eficient 100%
Din cate stiu eu ,trebuia sa primesc o decizie sau preaviz ,pentru a putea actiona in instanta . Ce pot face in situatia de fata ?
In primul rand consultati un avocat. In al 2-lea rand, trebuia sa va prezentati la locul de munca si sa anuntati ITM ca sunteti impiedicat sa va desfasurati activitatea. Asa, din pacate, veti fi concediat pt absente nemotivate.
Trebuie sa dati mai multe detalii:
- data la care ati fost angajat
- daca sunteti in perioada de proba
- foarte important tipul contractului individual de munca - pe perioada determinata sau pe perioada nedeterminata
- daca in c.i.m. este trecuta perioada de proba care de obicei incepe de la momentul semnarii contractului
Nu exista concediere verbala. Trebuie sa va prezentati la servici indiferent ce zice seful altfel veti fi pus absent nemotivat. Daca seful va refuza prezenta in incinta firmei, fara sa va emita o decizie in caest sens, atunci puteti chema politia pe a constata si apoi faceti plangere la ITM.
Daca vi s-a comunicat o decizie a angajatorului spuneti ce scrie in ea. Decizia o puteti ataca in instanta dar dupa efectuarea sedintei de informare privind avantajele medierii (nu este obligatorie si medierea in sine)
codulmuncii, utilizator
@ tomoiagaioan

Concedierea verbală, dispusa de catre angajator este abuzivă şi ilegală, atat timp cit nu s-au respectat dispoziţiile din Co­dul muncii, care prevad situatiile cand cel care angajează poate desface contractul de muncă încheiat pe o durată nedeterminată/determinata , însă cu respectarea formelor legale.

Instiintarea de preaviz nu are nicio reglementare expresa in Codul Muncii. Este posibil sa primiti direct decizia de concediere.