Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Angajare pensionar
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Angajare pensionar

Buna ziua,
As dori sa stiu daca sunt conditii pentru a angaja o persoana aflata in pensie?
Persoana a iesit la pensie la limita de varsta.

Va multumesc!
Este vorba despre sectorul bugetar sau privat?
privat
Cornel Vasile, Consilier juridic
In acest sens, conditiile de angajare sunt aceleasi ca si pentru orice alta persoana care nu are calitatea de pensionar.