avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1153 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... un pensionar se poate angaja la o institutie de stat ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

un pensionar se poate angaja la o institutie de stat sau nu ?

Buna ziua !

Fratele meu a lucrat in armata si recent s-a pensionat de drept.
Acesta vrea sa mai lucreze, pe langa pensie.
Pe site-ul AJOFM a gasit cateva posturi scoase la concurs
in diverse institutii de stat.

Va rog sa imi spuneti>
- daca un pensionar
se poate angaja la o institutie de stat sau nu ?
Ce restrictii ar exista ?
S-ar face diferenta intre functionar public si personal contractual ?
.... in cazul angajarii pe un post - personal contractual
sunt mai putine interdictii sau nu ?
- dar la privat, exista aceleasi interdictii sau se poate angaja fara probleme ?
Ultima modificare: Marți, 18 Iulie 2017
oanaportar, utilizator
Cel mai recent răspuns: oanaportar , utilizator 13:56, 15 Septembrie 2017
In pensionar se poate angaja, in conditiile legii, in sectorul bugetar numai pe posturi de personal contractual.
Va multumesc frumos pentru ajutor!
Va rog mult de tot sa imi spuneti daca mai exista vreo restrictie
cumul pensie + salariu ? sa nu depaseasca o anumita suma ?
O persoana care are calitatea de pensionar poate cumula , in conditiile Legii 263/2010, pensia cu salariul in sectorul privat - fara nicio restrictie -, dar si in sectorul bugetar numai pentru functiile de personal contractual.
Ultima modificare: Vineri, 15 Septembrie 2017
Cornel Vasile, Consilier juridic
Unui coleg i-a incetat de drept Contractul individual de munca,
cf. art.56 alin.1 lit. c din Codul muncii,
pentru ca a indeplinit cumulativ conditiile de varsta standard si a stagiului minim de cotizare pentru pensionare.

Daca este pensionar, poate participa la concursul de angajare
pentru postul de pe care a iesit la pensie
si i se mai poate face un Contract individual de munca ?

Alte discuții în legătură

Reincadrarea unui pensionar director prin detasare de la un srl danieladiaconescu danieladiaconescu In baza carei legi un director care s-a pensionat mai poate reveni pe aceeasi functie prin detasare de la un srl ? Daca este legal pe ce perioada poate ... (vezi toată discuția)
Pensie si salar acard acard Intrebare:Un fost angajat in cadrul ISU,actualmente pensionar,poate sa participe la un concurs pentru un post vacant in cadrul unei primarii?Si in caz de ... (vezi toată discuția)
Angajarea pensionarului cu contract pe perioada nedeterminata din perioada determinata alex15mariana alex15mariana Buna ziua, mama mea a iesit la pensie a avut cumul cu functia in continuare timp de 3 ani fara sa mai dea un examen dupa acei 3 ani a dat examen si a angajat-o ... (vezi toată discuția)