Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... un pensionar se poate angaja la o institutie de stat ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

un pensionar se poate angaja la o institutie de stat sau nu ?

Buna ziua !

Fratele meu a lucrat in armata si recent s-a pensionat de drept.
Acesta vrea sa mai lucreze, pe langa pensie.
Pe site-ul AJOFM a gasit cateva posturi scoase la concurs
in diverse institutii de stat.

Va rog sa imi spuneti>
- daca un pensionar
se poate angaja la o institutie de stat sau nu ?
Ce restrictii ar exista ?
S-ar face diferenta intre functionar public si personal contractual ?
.... in cazul angajarii pe un post - personal contractual
sunt mai putine interdictii sau nu ?
- dar la privat, exista aceleasi interdictii sau se poate angaja fara probleme ?
oanaportar, utilizator
In pensionar se poate angaja, in conditiile legii, in sectorul bugetar numai pe posturi de personal contractual.
Va multumesc frumos pentru ajutor!
Va rog mult de tot sa imi spuneti daca mai exista vreo restrictie
cumul pensie + salariu ? sa nu depaseasca o anumita suma ?
O persoana care are calitatea de pensionar poate cumula , in conditiile Legii 263/2010, pensia cu salariul in sectorul privat - fara nicio restrictie -, dar si in sectorul bugetar numai pentru functiile de personal contractual.
Cornel Vasile, Consilier juridic
Unui coleg i-a incetat de drept Contractul individual de munca,
cf. art.56 alin.1 lit. c din Codul muncii,
pentru ca a indeplinit cumulativ conditiile de varsta standard si a stagiului minim de cotizare pentru pensionare.

Daca este pensionar, poate participa la concursul de angajare
pentru postul de pe care a iesit la pensie
si i se mai poate face un Contract individual de munca ?