avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1093 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... un pensionar se poate angaja la o institutie de stat ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

un pensionar se poate angaja la o institutie de stat sau nu ?

Buna ziua !

Fratele meu a lucrat in armata si recent s-a pensionat de drept.
Acesta vrea sa mai lucreze, pe langa pensie.
Pe site-ul AJOFM a gasit cateva posturi scoase la concurs
in diverse institutii de stat.

Va rog sa imi spuneti>
- daca un pensionar
se poate angaja la o institutie de stat sau nu ?
Ce restrictii ar exista ?
S-ar face diferenta intre functionar public si personal contractual ?
.... in cazul angajarii pe un post - personal contractual
sunt mai putine interdictii sau nu ?
- dar la privat, exista aceleasi interdictii sau se poate angaja fara probleme ?
Ultima modificare: Marți, 18 Iulie 2017
oanaportar, utilizator
Cel mai recent răspuns: oanaportar , utilizator 13:56, 15 Septembrie 2017
Poate participa la concurs numai daca este post de personal contractual.
Miliarde de multumiri !!!!!....

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Reincadrarea unui pensionar director prin detasare de la un srl danieladiaconescu danieladiaconescu In baza carei legi un director care s-a pensionat mai poate reveni pe aceeasi functie prin detasare de la un srl ? Daca este legal pe ce perioada poate ... (vezi toată discuția)
Pensie si salar acard acard Intrebare:Un fost angajat in cadrul ISU,actualmente pensionar,poate sa participe la un concurs pentru un post vacant in cadrul unei primarii?Si in caz de ... (vezi toată discuția)
Angajarea pensionarului cu contract pe perioada nedeterminata din perioada determinata alex15mariana alex15mariana Buna ziua, mama mea a iesit la pensie a avut cumul cu functia in continuare timp de 3 ani fara sa mai dea un examen dupa acei 3 ani a dat examen si a angajat-o ... (vezi toată discuția)