Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... un pensionar se poate angaja la o institutie de stat ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

un pensionar se poate angaja la o institutie de stat sau nu ?

Buna ziua !

Fratele meu a lucrat in armata si recent s-a pensionat de drept.
Acesta vrea sa mai lucreze, pe langa pensie.
Pe site-ul AJOFM a gasit cateva posturi scoase la concurs
in diverse institutii de stat.

Va rog sa imi spuneti>
- daca un pensionar
se poate angaja la o institutie de stat sau nu ?
Ce restrictii ar exista ?
S-ar face diferenta intre functionar public si personal contractual ?
.... in cazul angajarii pe un post - personal contractual
sunt mai putine interdictii sau nu ?
- dar la privat, exista aceleasi interdictii sau se poate angaja fara probleme ?
oanaportar, utilizator
Poate participa la concurs numai daca este post de personal contractual.
Miliarde de multumiri !!!!!....