Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Mostenire, sulta
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Mostenire, sulta

Am mostenit in urma decesului unuia dintre parinti o parte dintr-un apartament. Cum pot intra in posesia banilor care reprezinta valoarea acestei parti, avand in vedere ca nu ma pot intelege cu sora si cu tatal meu?
Prin partaj sau iesire din indiviziune. Fie pe cale amiabila la notar se face partaj dvs cedand cota dvs mostenita contra unei sulte, adica bani, fie daca nu va intelegeti mergeti in instanta pentru iesirea din indiviziune.
cum pot afla care ar fi suma corecta pe care sa o cer?
Printr o expertiza daca apelati instanta sau daca apelati la notar pe cale amiabila o puteti stabili de comun acord cu copartasii luand in considerare evaluarea din grila de expertiza imobiliara pt uzul notarilor.
Multumesc foarte mult!
ADoar prin buna intelegere puteti rezolva la notar.
La instanta se va efectua o expertiza de specialitate si se va stabili valoare imobilului.
Procesul va dura probabil 2 ani sau mai mult daca nu veti sti cum sa va judecati.