avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 769 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Cumul pensie CAP cu pensie de urmas?
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Cumul pensie CAP cu pensie de urmas?

Matusa mea are pensie CAP iar sotul ei a decedat .Se poate cumula pensia CAP cu pensia de urmas? Si daca nu ce procent din pensia sotului ii revine?
Cel mai recent răspuns: doina bacanu , utilizator 10:46, 2 Septembrie 2013
1. Nu poate benficia de ambele pensii ci numai de una din ele.

2. Poate sa aleaga intre pensia proprie si 50% din pensia sotului decedat (care este mai mare).
multumesc pentru raspuns

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pensie de urmas pentru sotia supravietuitoare si pensia proprie mmus mmus Buna ziua, Bunicul meu a decedat in mai 2008. La data respectiva era pensionar, beneficiind de pensie la limita de varsta si de pensie CAP, bunica mea fiind ... (vezi toată discuția)
Pensie de urmas sot supravietuitor garsonjon garsonjon Buna ziua.Am o matusa care are sotul grav bolnav. Are pensie de CAP de 400 lei iar sotul ei pensie de 800 lei .In caz de deces poate solicita sa renunte la ... (vezi toată discuția)
Revin la pensia sotului Liulica Gina Liulica Gina Imi cer scuze nu am fost explicita: ESTE VORBA DE OPTIUNEA SOTULUI RAMAS IN VIATA INTRE PENSIA LUI SI PENSIA SOTULUI DECEDAT CARE ESTE MAI MARE. Multumesc si ... (vezi toată discuția)