Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Cumul pensie CAP cu pensie de urmas?
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Cumul pensie CAP cu pensie de urmas?

Matusa mea are pensie CAP iar sotul ei a decedat .Se poate cumula pensia CAP cu pensia de urmas? Si daca nu ce procent din pensia sotului ii revine?
1. Nu poate benficia de ambele pensii ci numai de una din ele.

2. Poate sa aleaga intre pensia proprie si 50% din pensia sotului decedat (care este mai mare).
multumesc pentru raspuns