Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Revin la pensia sotului
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Revin la pensia sotului

Imi cer scuze nu am fost explicita: ESTE VORBA DE OPTIUNEA SOTULUI RAMAS IN VIATA INTRE PENSIA LUI SI PENSIA SOTULUI DECEDAT CARE ESTE MAI MARE.
Multumesc si inca odata va rog sa ma scuzati!
De optat nu poate opta intre propria pensie si pensia sotului decedat, ci poate opta pentru primirea cuantumului cel mai avantajos: propria pensie sau pensia de urmas dupa sotul decedat.

Cuantumul pensiei de urmas se stabileste conform art. 71, alin. (2) din Legea nr. 19/2000:
(2) Cuantumul pensiei de urmas se stabileste in conditiile art. 76, prin aplicarea unui procent asupra punctajului mediu anual realizat de sustinator, aferent pensiei prevazute la alin. (1) lit. a) si b), in functie de numarul urmasilor indreptatiti, astfel:
a) pentru un singur urmas - 50%;

Consilier juridic,
Gabriela Pintea