Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Executare sentinta penala
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei penale - reguli, acte, termene, căi de atac

Executare sentinta penala

buna ziua, cum se executa o sentinta penala? In speta este vb despre o sentinta penala pronuntata in data de 30.07.2013, prin care inculpatul a fost condamnat la amenda, si fata de mine, la plata unei sume de 500 de lei cu titlu de daune morale, si 1000 de lei onorariu avocat. O pot pune in executare silita? Daca da, cum/
Va multumesc foarte mult
Puteti pune in executare hotararea numai dupa aceasta ramane definitiva, respectiv dupa ce expira termenul de formulare a caii de atac, daca e susceptibila de atacare. Ulterior, mergeti cu hotararea legalizata la executor si acesta o va pune in executare.
si, fiind pronuntata in 30.07, nu a trecut acest termen de recurs de 10 zile? Sau se comunica aceasta sentinta si doar de la comunicare curge termenul? Eu credeam ca 10 zile de la pronuntare caci ambele parti si parchetul, am fost in sala prezenti/
. Multumesc
De la pronuntare curge termenul in acesta situatie, deci puteti demara procedura de executare.
va multumesc foarte mult