avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 498 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... Obligatie emitere factura PFA traducator?
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

Obligatie emitere factura PFA traducator?

Sunt PFA traducator, in sistem real, neplatitor de TVA. Va rog sa-mi spuneti daca incepand cu anul 2013 este obligatorie emiterea de factura (pe langa chitanta) pentru persoane fizice. Pana in prezent eu eliberam doar chitanta.
Din articolul postat aici
[ link extern ]
inteleg ca nu e obligatorie emiterea facturii.
Ultima modificare: Miercuri, 28 August 2013
sonia1978, utilizator
Cel mai recent răspuns: LetitiaM , utilizator 09:40, 29 August 2023
La persoane fizice se emite factura si bon fiscal. Acum nu stiu sigur daca la PFA se procedeaza altfel.
Factura la persoane fizice nu este obligatoriu sa eliberati.O eliberati doar la solicitarea beneficiarului.Bonul fiscal este obligatoriu sa eliberati catre persoane fizice.
Nu exista reglementari noi in domeniu. Puteti intreba la serviciul de asistenta contribuabili de la administratia financiara de care apartineti.
Profesia de traducator - PFA sau profesiel liberala - este exceptata de la necesitatea de a detine casa de marcat.
L.C.
Traducătorul autorizat nu este PFA (nu e inregistrat la Registrup Comertului) ci este liber profesionist (ca si contabilul, avocatul, medicul etc). Fiind contabila ar trebui sa stiti asta.
Ca urmare traducatorul autorizat nu emite bonuri fiscale ci chitante (daca se achita numerar) + facturi.

Georgiana Constantin a scris:

La persoane fizice se emite factura si bon fiscal. Acum nu stiu sigur daca la PFA se procedeaza altfel.

Traducatorul autotizat este liber profesionist deci nu ii trebuie casa de marcat - nu stiu cum e pt traducatorii neautorizati care deci ar trebui sa fie organizati ca si PFA (din cate am citit acestia au nevoie de casa de marcat)

Laura Ciobeica a scris:

Nu exista reglementari noi in domeniu. Puteti intreba la serviciul de asistenta contribuabili de la administratia financiara de care apartineti.
Profesia de traducator - PFA sau profesiel liberala - este exceptata de la necesitatea de a detine casa de marcat.
L.C.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Emiterea facturii + chitanþã stepano stepano In cazul in care traduc un document pentru o persoana fizica (nu firma), emit si factura si chitanta? Sau este de ajuns chitanta? Multumesc (vezi toată discuția)
Activitatea de agent imobiliar (intreprinere individuala) necesita utilizarea casei de marcat fiscale,? unde se incadreaza aceasta functie/meserie/profesie? florinbc florinbc Doresc sa infiintez o II avand activ. principala - tranzactii imobiliare. Precizez ca am lucrat in domeniu ,SC agentie SRL unde se emiteau bonuri fiscale, ... (vezi toată discuția)
Pfa traducator, am cif, pot sa iau casa de marcat ? oliviacarmen oliviacarmen Ajutor! Sunt PFA traducator, inregistrat la ANAF (am CIF), dar nu la ORC(nu am CUI). Vreau sa-mi iau casa de marcat. Pot? Am vazut ca din unul din actele ... (vezi toată discuția)