Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... Obligatie emitere factura PFA traducator?
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

Obligatie emitere factura PFA traducator?

Sunt PFA traducator, in sistem real, neplatitor de TVA. Va rog sa-mi spuneti daca incepand cu anul 2013 este obligatorie emiterea de factura (pe langa chitanta) pentru persoane fizice. Pana in prezent eu eliberam doar chitanta.
Din articolul postat aici
[ link extern ]
inteleg ca nu e obligatorie emiterea facturii.
sonia1978, utilizator
La persoane fizice se emite factura si bon fiscal. Acum nu stiu sigur daca la PFA se procedeaza altfel.
Factura la persoane fizice nu este obligatoriu sa eliberati.O eliberati doar la solicitarea beneficiarului.Bonul fiscal este obligatoriu sa eliberati catre persoane fizice.
Nu exista reglementari noi in domeniu. Puteti intreba la serviciul de asistenta contribuabili de la administratia financiara de care apartineti.
Profesia de traducator - PFA sau profesiel liberala - este exceptata de la necesitatea de a detine casa de marcat.
L.C.
Traducătorul autorizat nu este PFA (nu e inregistrat la Registrup Comertului) ci este liber profesionist (ca si contabilul, avocatul, medicul etc). Fiind contabila ar trebui sa stiti asta.
Ca urmare traducatorul autorizat nu emite bonuri fiscale ci chitante (daca se achita numerar) + facturi.

Georgiana Constantin a scris:

La persoane fizice se emite factura si bon fiscal. Acum nu stiu sigur daca la PFA se procedeaza altfel.

Traducatorul autotizat este liber profesionist deci nu ii trebuie casa de marcat - nu stiu cum e pt traducatorii neautorizati care deci ar trebui sa fie organizati ca si PFA (din cate am citit acestia au nevoie de casa de marcat)

Laura Ciobeica a scris:

Nu exista reglementari noi in domeniu. Puteti intreba la serviciul de asistenta contribuabili de la administratia financiara de care apartineti.
Profesia de traducator - PFA sau profesiel liberala - este exceptata de la necesitatea de a detine casa de marcat.
L.C.