Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Sot violent
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Sot violent

Violenta domestica imbraca mai multe forme. De la santajuri zilnice, injuraturi, distorsionare a realitatii, punere in pericol a vietii partenerului si a copilului (urlete si amenintari in timp ce partenerul conduce, copiii pe bancheta din spate), amenintari pana la lovituri fizice si calcat efectiv in picioare.
CUM sa demonstrezi asa ceva?! Cum sa vii in instanta cu asa ceva?! Am deja doua accidente vasculare tranzitorii in interval de 3 luni. Copiii sunt permanent expusi unui limbaj si unei atitudini oribile. Problema mai grava e ca distorsioneaza realitatea. Exemplu abstract: "Te rog, da-mi o paine." Replica (urland): "Vrei sa-mi iei totul si sa ma lasi pe drumuri?!?! Nu mai pot trai cu tine in aceeasi casa" samd samd.
Exemplu concret: vara, cald, zi lunga, extenuanta de munca, ma opresc la o terasa (a doua oara vara asta) CU FRATELE MEU. Cand pun fundul pe scaun, sun si spun - sunt acolo, hai si tu. Urlete, scandal, toata seara, in telefon, la terasa, acasa. Am fost facuta betiva (am comandat o bere dupa mai bine de 3 luni in care am facut tratament si nu aveam voie sa ating alcool), mama denaturata care nu-si ingrijeste copiii si ii lasa flamanzi (copiii erau langa mine, la masa, la restaurant, tocmai comandasera mancare) samd samd samd. Sunt lucruri pe care nu stiu cum sa le contracarez. Nu le pot combate pentru ca nu au legatura cu realitatea.
Sunt DISPERATA. Un proces de divort cu partaj costa ENORM, raman fara nimic, desi am intrat cu ceva in casnicia asta.
De unde sa incep sa-mi fac ordine in viata?!
Nu sunt medic, cazul descris de Herra este identic cu al unui individ cunoscut indeaproape, care in final, intr-o criza, s-a sinucis, si-a taiat venele de la gat.Si acela stia totul, si el voia sa ia hotarari si pentru partenera, nu accepta contrazicere.
Descrierea userului Mikas demonstreaza tot o tulburare mentala sau mai multe, fiindca din descrierea doamnei, domnul e vesnic nelinistit si are halucinatii, deformeaza realitatea. In afara de faptul ca e abuzator, eu sesizez si semne de schizofrenie. Din pacate, personalitatea sociopata am simtit-o direct, iar o prietena, a avut sotul depistat ulterior separarii, schizofrenic.Si acela isi acuza permanent sotia, cu fel de fel de motive, o agresa, etc. Este adevarat, aceasta a mers la un consult la un medic psihiatru, crezand ca ea nu este in regula si, din expunerea faptelor, medicul i-a recomandat sa-l paraseasca urgent, ca sotul are schizofrenie, daca ceea ce i-a relatat e adevarat.

Martonze a scris:

medicul i-a recomandat sa-l paraseasca urgent, ca sotul are schizofrenie, daca ceea ce i-a relatat e adevarat.

Exact ce spuneam mai devreme. Eu unul ma duc la 2-3 doctori si imi fac analizele tot asa doar pentru ca traiesc in Romania...si inca mai doresc sa traiesc.
Schizofrenia se trateaza din cate stiu. Un doctor care spune "paraseste-l pe loc" din punctul meu de vedere nu e un doctor bun. Rolul unui doctor este de a trata & rezolva problema din mai multe puncte de vedere necontind specializarea.

Am N exemple despre doctori, daca vreti sa schimbam subiectul, care pur si simplu isi bateau joc de pacienti. Si o spun si din proprie experienta si nu numai.

Succes utilizatorului si chiar de ar avea sindromul Borderline, tot exista tratamente. Totul e cum reusiti sa ajungeti pana acolo.
ptar, utilizator
Bolnav sau nu , acest om este daunator familiei sale. Din pacate, de multe ori, nu e vorba de o boala , macar asa ar fi explicabil felul in care se comporta , ci e vorba doar de egoism , de lipsa de iubire , de slabiciune care nu-i permite sa-si recunoasca greselile , ci doar sa se infurie si sa ii gaseasca pe cei apropiati vinovati de toate problemele lui. Si , astfel sa ii pedepseasca .
Problema grava a acestei femei si a copiilor ei , este ca sta alaturi de o persoana instabila . Asa cum am mai spus , aduna-te...gandeste-te daca mai poti trece prin ceea ce treci , daca, acum ierti, si apoi el va face (da, in general, reiau ostilitatile) la fel , si te vei gasi in aceeasi situatie, dar , mai tarziu , poate mai traumatizata si tu , si copii . Cred din suflet ca pentru casnicie, trebuie sa avem rabdare, toleranta, intelegere...dar nu pentru batai date cu sete , insulte si umilinte . Crede-ma........timpul nu va rezolva nimic. Ia-ti viata in maini , acum, cand esti tanara , ai job si familie care sa te ajute.
Mult noroc..!!
CRM2013 a scris:

Bolnav sau nu , acest om este daunator familiei sale. Din pacate, de multe ori, nu e vorba de o boala , macar asa ar fi explicabil felul in care se comporta , ci e vorba doar de egoism , de lipsa de iubire , de slabiciune care nu-i permite sa-si recunoasca greselile , ci doar sa se infurie si sa ii gaseasca pe cei apropiati vinovati de toate problemele lui. Si , astfel sa ii pedepseasca .
Problema grava a acestei femei si a copiilor ei , este ca sta alaturi de o persoana instabila . Asa cum am mai spus , aduna-te...gandeste-te daca mai poti trece prin ceea ce treci , daca, acum ierti, si apoi el va face (da, in general, reiau ostilitatile) la fel , si te vei gasi in aceeasi situatie, dar , mai tarziu , poate mai traumatizata si tu , si copii . Cred din suflet ca pentru casnicie, trebuie sa avem rabdare, toleranta, intelegere...dar nu pentru batai date cu sete , insulte si umilinte . Crede-ma........timpul nu va rezolva nimic. Ia-ti viata in maini , acum, cand esti tanara , ai job si familie care sa te ajute.
Mult noroc..!!

Revin la ideea mea - duceti-va la mai multi doctori (dupa ce in prealabil il convingeti).
Nu renuntati asa usor daca inca il iubiti si/sau aveti bunuri in comun care va pot da viata peste cap. Cel mai simplu si de de 2 lei sfat pe care il veti primi in viata este "renunta". De asta sunt putini cei care o duc bine si mai multi din cei care o duc rau (din mai multe puncte de vedere).
PARANOIA nu se poate demonstra!
Asa cum si SCHIZOFRENIA este greu de demonstrat!
Ma scuzati, din motive de sanatate (chiuretaj dental...am dureri fantastice...) nu am citit mot-a mot comentariile.O sa ma straduiesc sa le citesc, pentru ca, conteaza!
TOT ceea ce va pot spune, este ca reactiile sau actiunile lui nu aveau nici o urma de bunatate, de normalitate.
Deunazi, baiatul meu mi-a amintit o secventa pe care eu nu o mai tineam minta.
EL, marele el, ne propusese sa bem un pahar de sampanie, in curte.
Copilul meu, care pe vremea aceea avea vreo 12-13 ani, mi-a spus ca am iesit cu totii bucurosi in curte.
Moment in care tot marele el, a dat cu sampania de pamant!
Nu stiu cum de nu imi amintesc episodul...poate a vrut sa uit! Imi amintesc insa unul de care copilul meu nu isi aminteste, si ma bucur ca nu si-l aminteste. Primise un cadou (o masina telecomandata). A avut un moment de criza cand a calcat masinuta aceea in picioare! Eu stiu ca am plans pe asccunas. El era mic. Nu isi aminteste.
Cel mai mare rau, este ca lumea il vedea foarte bun, uman si filozof....
Tot la copiii m-am gandit si eu cand am cerut separarea!
Herra_, utilizator