Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Probleme inmatriculare auto provenienta Germania
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Probleme inmatriculare auto provenienta Germania

Am vandut o masina acum 1 an si jumatate. (opel corsa fabricatie 1997)
Actualul proprietar doreste sa o inscrie acum, dupa 1 an jumatate si a intampinat probleme la politie.
Politia a observat ca pe factura tradusa scrie : "pana la plata integrala autoturismul ramane in proprietatea Auto-Mes.......etc"
Mai sus pe factura scrie ca suma este platita dar politia refuza sa inmatriculeze masina pana cand proprietarul actual aduce dovada din Germania ca masina a fost achitata.
Au spus ei(politia) sa vina cu un extras de cont de la firma din Germania, care sa fie tradus.

Intrebarile sunt: 1-ce se poate face in cazul asta pentru a evita un drum in Germania dupa aceasta hartie?
2-ce imi poate face mie actualul proprietar, care ma acuza pe mine ca i-am vandut masina cu problema asta?
Actele au fost traduse de mine inainte sa vand masina si sincer, n-am vazut ce scrie in factura si nici cei de la politie n-au zis nimic cand am luat numarul rosu de Romania! Nici cumparatorul nu a vazut problema si a cumparat-o de buna credinta,facand contract de vanzare-cumparare in 3 culori.
Faceti-le o solicitare scrisa si intrebati-i care e baza legala dupa care solicita o astfel de hartie si de ce nu iau in considerare ce scrie pe factura. Hai sa fim seriosi, cand v-au dat numerele provizorii nu au vazut si acum au avut vazul mai bun, oare nu v-ati prins?