Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... propunerea variantelor pt scoaterea din indiviziune
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

propunerea variantelor pt scoaterea din indiviziune

In situatia in care detin prin cumparare o cota de 2/3 dintr-o proprietate(casa+teren )si alt proprietar detine prin mostenire o cota de 1/3 din proprietate , in urma venirii expertilor pe constructie si topografici s-au purtat unele discutii despre lotizare pentru scoaterea din indiviziune. Unul dintre experti s-a exprimat ca va propune variantele de lotizare in oglinda (adica ce ii oferim noi ca varianta de lotizare celuilalt propietar poate sa ne revina si noua si invers) si ca diferentele create prin lotizarea aceasta se vor putea regla valoric fie prin despagubire baneasca , fie prin despagubire prin teren.In primul rand noi nu acceptam nici o despagubire baneasca pentru ca suntem majoritari si am vrea sa il despagubim pe celalalt propietar , varianta care expertul ne spune ca o propune in oglinda...Este posibil ca variantele de lotizare sa fie propuse de catre expert in oglinda tinand cont de faptul ca noi suntem majoritari si celalalt propietar n-ar putea sa ofere aceleasi cote ?Acesti experti nu trebuie sa tina cont de cotele fiecarei parti la: deschiderea la strada?,de cotele pe care le detinem fiecare din casa? la cotele pe care le detinem fiecare din teren?(fiecare cota reprezinta 2/3 pentru mine si 1/3 pentru celalalt propietar)
heavy2night, utilizator
Dacă imobilul nu poate fi împărţit în natură, el va fi atribuit de instanţă unuia dintre coproprietari cu obligaţia despăgubirii celuilalt, iar dacă niciunul dintre coproprietari nu-l cere, imobilul va fi vîndut, fie prin bună învoială, fie la licitaţie, urmînd ca preţul să fie împărţit între coproprietari.

Niciunul dintre coproprietari nu poate impune celorlalţi păstrarea stării de indiviziune.
Va multumesc pentru raspuns. Noi am vrea sa cumparam cota de 1/3 de la vecin, dar acesta nu este de acord sa vanda. Iar imobilul poate fi impartit in natura.
Solicitati in instanta iesirea din indiviziune. Daca imobilul poate sa fie impartit in natura, atunci instanta se va pronunta in legatura cu aceasta impartitre si anume, care parte din imobil revine fiecarui coproprietar.