avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 173 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... demisie art 79
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

demisie art 79

Buna seara. Am semnat cererea de demisie in baza art. 55 dar angajatorul nu a dorit sa-mi dea cerea semnata si de el, si m-a trimis la plimbare fara sa-mi dea cerea pe care eu o scrisesem.Am depus ulterior la posta cererea de demisie , cerere facuta in baza articolului 79. Legal are ce sa-mi faca?
Daca ati inaintat demisie fara preaviz, poate sa va oblige sa respectati termenul de preaviz prevazut in CIM sau/si in CCM.Pe perioada preavizului contractul individual de muncă continuă să îşi producă toate efectele, asa incat va poate sanctiona - evident in urma cercetarii disciplinare efectuate potrivit dispozitiilor legale.
Dumneavoastra a-ti depus, initial, o cerere de incetare a CIM , in baza articolului 55 litera b (cu acordul partilor) din Codul Muncii si nu o cerere de demisie, potrivit art 79 din Codul Muncii. Avand in vedere acest aspect angajatorul poate sa se pronunte in a accepta sau nu incetarea CIM cu art 55 litera b. In cazul dumneavoastra se pare ca acesta nu a fost de acord si nu a acceptat cererea. Cererea de demisie depusa ulterior (care actioneaza ca o notificare unilaterala de incetare a CIM la initiativa angajatului) va crea obligatia de a lucra preavizul stipulat de CIM (in mod normal 15 zile lucratoare). Legal va poate pune absenta in perioada preavizului, urmand ca la incetarea CIM (care se face cu data depunerii notificarii + 15 zile ) sa se specifice in decizie numarul de zile care a-ti absentat de la locul de munca nemotivat.
Dumneavoastra a-ti depus, initial, o cerere de incetare a CIM , in baza articolului 55 litera b (cu acordul partilor) din Codul Muncii si nu o cerere de demisie, potrivit art 79 din Codul Muncii. Avand in vedere acest aspect angajatorul poate sa se pronunte in a accepta sau nu incetarea CIM cu art 55 litera b. In cazul dumneavoastra se pare ca acesta nu a fost de acord si nu a acceptat cererea. Cererea de demisie depusa ulterior (care actioneaza ca o notificare unilaterala de incetare a CIM la initiativa angajatului) va crea obligatia de a lucra preavizul stipulat de CIM (in mod normal 15 zile lucratoare). Legal va poate pune absenta in perioada preavizului, urmand ca la incetarea CIM (care se face cu data depunerii notificarii + 15 zile ) sa se specifice in decizie numarul de zile care a-ti absentat de la locul de munca nemotivat.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Incetare cim art 55, lit b alcibiade alcibiade Buna seara, In conditiile in care am solicitat prin depunerea la registratura unitatii in data de 07 a cererii privind incetarea CIM in data de 08, conform ... (vezi toată discuția)
Incetarea contractului de munca Raluk_ Raluk_ cum pot sa plec de la o firma daca in data de 25.10 mi-am depus demisia si nu mi-a fost aprobata iar in data de 02.11 am trimis o alta demisie prin posta cu ... (vezi toată discuția)
Demisie ContSters157480 ContSters157480 Buna ziua, Mi-am depus demisia la firma unde am lucrat, mi-au comunicat VERBAL in aceeasi zi ca s-a acceptat incetarea CIM cu acordul partilor si ca de a ... (vezi toată discuția)