Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Demisia si actul aditional
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Demisia si actul aditional

Buna ziua,

Am avut c.i.m. pe 6 luni, acum am semnat act aditional si am trecut pe, perioada nedeterminata. In aceasta perioada de timp s-a realizat un curs de 6 zile la care am fost mai mult obligat sa particip si sa semnez un act aditional prin care prestez munca pentru 3 ani sau platesc cursul in cauza.

- In c.i.m se precizeaza ca programul este de 8 ore lucratoare, dar tacit se lucreaza 10 ore pe zi
- Pana in momentul de fata nu am primit fisa postului, actul aditional semnat de conducere privind cursul in cauza si nici copia dupa actul aditional de prelungire pe terment nedeterminat a contractului individual de munca.

Daca doresc sa-mi dau demisia in urmatoarea perioada de timp se pot lua masuri impotriva mea?

Multumesc frumos!
Singura masura care se mai poate lua este angajarea raspunderii patrimoniale a dvs in functie de ceea ce este prevazut in actul aditional al c.i.m. referitor la formarea profesionala.

Nerespectarea de catre dvs a caluzelor acelui act aditional va determina obligarea dvs la suportarea tuturor cheltuielilor ocazionate de pregatirea profesionala, proportional cu perioada nelucrata din perioada stabilita conform actului aditional la contractul individual de munca.